Събота, 11 Януари 2025

Могат ли богатите страни да спрат да купуват руски петрол?

Могат ли богатите страни да спрат да купуват руски петрол?
Публикация   08 Март, 2022   /     akcent.bg   /     440

    Една от възможностите, която САЩ и други страни имат за засилване на натиска върху Русия в отговор на нейната инвазия в Украйна, е да намалят покупките на руски енергоносители. Външният министър на Великобритания Лиз Тръс предложи страните от Г-7 - САЩ, Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия и Япония - да наложат ограничения върху вноса си на руски петрол и газ. Експертът по глобална енергийна политика Ейми Майърс Джафе обяснява пред изданието The Conversation как би могла да работи тази стратегия и как тя би могла да засегне международните петролни пазари, които вече бяха разтърсени от конфликта.

   Колко важна е Русия като световен доставчик на петрол?

   Русия произвежда близо 11 млн. барела суров петрол на ден. Тя използва приблизително половината от този добив за собственото си вътрешно търсене, което вероятно се е увеличило заради по-високите нужди от гориво за военните, а изнася 5 до 6 млн. барела на ден. Днес Русия е вторият по големина производител на суров петрол в света след САЩ и пред Саудитска Арабия, но понякога този ред се променя.

   Около половината от изнесения петрол от Русия - около 2.5 млн. барела на ден - се доставя до европейски страни, включително Германия, Италия, Нидерландия, Полша, Финландия, Литва, Гърция, Румъния и България. Близо една трета от него пристига в Европа по тръбопровода "Дружба" през Беларус. Тези 700 000 барела на ден, доставени по тръбопровода, биха били очевидна цел за някакъв вид санкции - или чрез забрана на финансови плащания, или чрез отказ на доставките по разклонения на петролопровода на границата с Беларус.

   През 2019 г. Европа спря приемането на доставки в продължение на няколко месеца от тръбопровода "Дружба", когато суровият петрол, течащ по него, беше замърсен с органични хлориди, които биха могли да повредят петролните рафинерии по време на преработката. Доставките на петрол от Русия намаляха значително, след като тя пренасочи потоците, за да избегне петролопровода "Дружба".

Останалите експортни доставки на руски суров петрол за Европа идват основно с танкери от различни пристанища.

Китай е друг голям купувач - той внася 1.6 млн. барела на ден руски суров петрол. Половината идва чрез специален директен тръбопровод от Източен Сибир до Тихия океан, който също така обслужва други клиенти през пристанище в крайната си точка, включително Япония и Южна Корея.

   Как би била засегната Русия, ако други страни намалят вноса на нейния петрол?

   Санкциите срещу петролната индустрия на Русия биха имали по-голямо въздействие от ограничаването на потоците от природен газ, тъй като петролните постъпления на Русия са по-високи и по-критични за държавния ѝ бюджет. Русия спечели над 110 млрд. долара през 2021 г. от износ на петрол, два пъти повече от приходите ѝ от продажби на природен газ в чужбина.  

  Тъй като петролът е относително заменима световна стока, голяма част от износа на суров петрол на Русия за Европа и други участващи страни от Г-7 може да се окаже изпратен някъде другаде. Това би освободило други доставки от източници като Норвегия и Саудитска Арабия да бъдат пренасочени обратно към Европа.

   Петролът на Русия има високо съдържание на сяра и други примеси, така че рафинирането му изисква специализирано оборудване - той не може да се продава навсякъде. Но други азиатски купувачи могат да го вземат, включително Индия и Тайланд. А Русия има специални споразумения за доставки със страни като Куба и Венецуела. 

   Вече е ясно обаче, че Русия има проблеми с пренасочването на продажбите си на суров петрол. В началото на инвазията в Украйна европейските рафинерии започнаха да избягват спот товари заради опасения, че може да предстои налагането на санкции.

   Индия купи руски товари със суров петрол, които вече бяха в морето, с голяма отстъпка. Пазарите вероятно ще отговорят на петролния таван на Г-7 чрез допълнително обезценяване на руския суров петрол. Видяхме същия модел в миналото, когато страните санкционираха венецуелския и иранския петрол - тези страни все пак намираха купувачи, но на по-ниски цени.

   Могат ли европейските страни да получават петрол от други източници?

   Може да се каже, че доставките на петрол са по-лесни за пренасочване в сравнение с природния газ, който трябва да бъде суперохладен, за да се втечни за корабен транспорт, след което да се преобразува обратно в газ на пристанището на местоназначението. Това означава, че руският суров петрол може потенциално да бъде по-лесен за европейските страни да бъде заменян и пренасочван в сравнение с нейния природен газ, който разчита в по-голяма степен на доставка по газопроводи, в зависимост от пазарните условия.

   За да гарантират наличието на замяна на руските доставки, Европа и САЩ биха могли едновременно да увеличат продажбите на суров петрол от своите национални стратегически запаси, за да намалят удара от всякакви ограничения върху вноса на руски суров петрол за Г-7. САЩ вече продават 1.3 млн. барела на ден от своя стратегически петролен резерв и биха могли да увеличат тези потоци. Китай също пусна петрол от своите национални стратегически запаси, за да помогне за успокояване на цените на петрола.

   САЩ и други членове на Г-7 също така вероятно ще поискат от страните от Близкия изток да разхлабят ограниченията за дестинация за техните доставки на суров петрол и да притиснат страни като Китай и Индия да пренасочат други петролни доставки с подобно качество на руския петрол обратно към Европа, ако и когато увеличат своите покупки от Москва. Такива стъпки биха намалили шансовете ограниченията на Г-7 върху вноса на руски петрол да повишат световните цени.

   Не е сигурно, че Китай и Индия ще си сътрудничат, но това би било в техен интерес. Те са големи вносители на петрол и не биха искали да видят по-високи цени на суровия петрол.

   Как биха били засегнати световните цени на петрола, ако страните от Г-7 купуват по-малко руски петрол?

   Това ще зависи от това какви други стъпки правителствата предприемат в отговор на пренасочването на руския износ на петрол. Страните вече действат, за да подготвят световните пазари за промени в потоците на втечнен природен газ в случай на намалени покупки от Русия.

   Енергийната дипломация на Г-7 е вероятно да включва други петролни столици, които може да са готови да изнасят повече петрол, за да облекчат прекъсването на продажбите на суров петрол от Русия. Повечето износители са на максимума по отношение на производството на суров петрол, но някои от най-големите производители от Близкия изток биха могли да увеличат производството си в краткосрочен план, за да пуснат на пазара още 1 млн. барела на ден или повече.

   Отношенията между САЩ и Саудитска Арабия биха могли да се изправят пред изпитание. Рияд има достъп до големи запаси от суров петрол в огромната си световна система от резервоари и неговите танкери, които плават в морето. През 2014 г., когато Русия окупира Крим, съюзниците на САЩ в Персийския залив държаха над 70 млн. барела на склад близо до Фуджейра в Обединените арабски емирства. Те направиха това като заплаха към Русия, че ще последва ценова война, ако руските войски се придвижат отвъд полуострова. Русия остана в Крим, така че петролът не беше пуснат.

   Саудитска Арабия предприе ценови войни, които навредиха на руската икономика през 1986, 1998, 2009 г. и отново за кратко през 2020 г. Ала днешните условия на петролния пазар правят ценова война малко вероятен резултат, като се има предвид съществуващият крехък баланс между търсене и предлагане. Единственият сценарий, който би могъл да предизвика ценова война сега, би бил, ако световното търсене се свие внезапно заради рецесия.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha