Неделя, 24 Ноември 2024

Европейският газ поскъпна с 36%, а Германия може да удължи употребата на въглища

Европейският газ поскъпна с 36%, а Германия може да удължи употребата на въглища
Публикация   01 Март, 2022   /     akcent.bg   /     698

Германия иска спешно да намали зависимостта си от руския газ и въглища

   Цената на природния газ в Европа се увеличи драстично след поредния кръг от санкции срещу Русия през уикенда, подхрани опасенията относно недостига на енергия, а германското правителство заяви, че може да удължи срока на експлоатация на въглищните си електроцентрали, предава Bloomberg.

   В понеделник фючърсите скочиха с цели 36%, след като западните държави се съгласиха да наложат по-строги наказания, след като първоначалните не успяха да убедят президента Владимир Путин да изтегли войските си от Украйна. Въпреки че изключват енергетиката, новите мерки могат да принудят купувачите, финансистите и спедиторите да стоят далеч от руските потоци, докато има опасения, че Москва може да отмъсти чрез съкращаване на доставките. Възможно е да бъдат наложени и по-строги ограничения.

   Европа разчита на Русия за около една трета от своя газ, като много от тези пратки преминават през тръбопроводи, пресичащи Украйна. Всяко нарушение на доставките може да ограничи производството на електроенергия на континента. Енергоемки индустрии като топилни за метали и производители на торове може да забавят или изцяло да спрат своята дейност.

   Нидерландският газ поскъпна поради опасения, че санкциите и конфликтът могат да намалят руските потоци.

   „Допълнителните санкции може да предизвикат отмъщение от страна на Русия, което да намали вноса на енергоносители за Западна Европа“, каза в доклад Нийл Ширинг, главен икономист в Capital Economics.

   Съгласно договорените санкции някои руски кредитори ще бъдат изключени от банковата система за съобщения SWIFT, използвана за трансакции на стойност трилиони долари по целия свят. Санкциите ще бъдат насочени и към валутните резерви на централната банка. Някои банки вече спират финансирането за търговията със стоки, включително петрол и метали от Русия, ход, който може да разтърси пазарите.

   Санкциите „значително ще намалят“ способността на руската централна банка да продава чуждестранни активи в подкрепа на рублата, каза Ширинг. Това също така ще ограничи способността на руските фирми да обслужват задължения, деноминирани в чуждестранна валута.

   Новият кръг от санкции не е насочен към способността на Русия да продава енергия, „токсичната среда може да доведе до избягване на сделки, включително газ“, каза Оле Хансен, ръководител на стратегията за суровини в Saxo Bank A/S.

   САЩ заявиха, че все още може да бъдат наложени нови санкциите. „Определено не изключваме налагане на енергийни санкции“, каза в неделя прессекретарят на Белия дом Джен Псаки по „This Week“ на ABC. „Не сме се отказали от този вариант, но също така искаме да сведем до минимум въздействието върху глобалния пазар и го правим по единен начин.

   Европейските купувачи се опитват да се откажат от руския газ чрез изграждане на терминали за втечнен природен газ, а Германия спря процеса по одобрение на газопровода "Северен поток 2". Но изграждането на нови проекти ще отнеме години. Засега континентът остава дълбоко зависим от Москва за енергия, особено газ, и всяко прекъсване на потоците може да забави запълването на изчерпаните хранилища през лятото и да доведе до нова криза с доставките през следващата година.

   Германската електроенергия за следващата година, която е европейски еталон, поскъпна с цели 13%. Цените за ден напред в страната и във Франция скочиха отчасти защото производството на вятърна енергия във вторник ще намалее. Прогнозата е, че вятърната енергия ще остане с ниски обеми през останалата част от седмицата и Европа ще разчита повече на скъп газ и въглища, за да отговори на търсенето.

   Рискът от прекъсвания на доставките ще бъде обсъден от министрите на енергетиката на Европейския съюз на спешна среща в Брюксел по-късно в понеделник. Отделно, официални лица от Киев ще се срещнат с руска делегация, въпреки че украинският президент Владимир Зеленски изрази скептицизъм, че преговорите близо до границата с Беларус ще дадат резултати.

   Германия може да удължи използването на въглища, тъй като страната преосмисля енергийните си планове след нахлуването на Русия в Украйна, според министъра на икономиката Роберт Хабек.

   Бившият съпредседател на Зелената партия каза, че въглищните централи могат да работят по-дълго и че не е „идеологически против“ разширяването на използването на ядрената енергия. Канцлерът Олаф Шолц обяви в неделя плановете си за изграждане на два нови терминала за втечнен природен газ, за да разшири енергийния избор на Германия и да намали зависимостта й от Русия.

                    Енергийна независимост

   Правителството иска да достигне точка, в която може да „избира с кои страни да изгражда енергийни партньорства“, каза Хабек в интервю късно в неделя по телевизия ARD. „Да можеш да избираш означава, в случай на съмнение, че можеш да станеш независим от руския газ, въглища или петрол.

   Германия може да се справи без руски газ през следващите месеци, но страната ще трябва да разшири значително своята стратегия за закупуване за следващата зима, каза той.

   Разширяването на използването на въглища след 2030 г. може да доведе до рискове и в дългосрочен план няма алтернатива на възобновяемата енергия по отношение на енергийната сигурност, каза Хабек.

   „По-дългата употреба означава по-дълга зависимост от въглища, вероятно и от Русия. Или ще ги вземем някъде другаде“, каза той. "Но това е друга форма на зависимост."

   Ядрената енергия е малко вероятно да бъде краткосрочно решение, тъй като последните три реактора в страната вече са в процес на спиране.

   „Подготовката за спиране е в толкова напреднал етап, че атомните електроцентрали могат да работят по-дълго само при най-високи опасения за сигурността и вероятно с гориво, което все още не е осигурено“, каза Хабек. "Това със сигурност не е нещо, което бихме искали."

Тагове : газ , въглища ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още