Започнахме разговори с Гърция за изграждане на нова ядрена мощност, която да бъде ползвана от Гърция по дългосрочен 20-годишен договор, каза днес пред "Нова телевизия" вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев. Той не отговори на въпрос къде ще се намира тя, но уточни, че ще се действа бързо, при положение, че има купувач на електроенергия, което премахва бизнес риска.
Информацията се появява няколко седмици, след като в управляващата коалиция се проявиха противоречия по това нужна ли е АЕЦ "Белене" или не. Премиерът Кирил Петков на няколко пъти спомена, че проектът не е икономически изгоден, докато от БСП настояха да се изчака записания в коалиционното споразумение анализ на проекта.
Василев каза още, че България, която сега е акционер в терминала за втечнен газ край гръцкия град Александруполос, ще стане акционер и в пристанището и така ще получи излаз на Егейско море.
Имаме планове и подготовка, за да не се стигне до енергийна криза, коментира Василев, според когото още преди две седмици правителството е знаело, че война в Украйна ще има. "Българското правителство се готви изключително активно за тази война и с алтернативни източници на енергия, и с пълен преглед на резерва, и с всички други мерки, които трябва да се вземат във военно отношение", уточни вицепремиерът.
Той не очаква реакция от Русия специално към България, като тя ще е по-скоро общо съм ЕС. "В краткосрочен план най-много може да навреди спирането на газовите доставки. По това работихме. Гърция вече ни продаде допълнителният газ, който тя не ползва. Имаме договорка с тях да помагаме с електроенергия, ако има нужда", каза още министърът на финансите.
В коментар на санкциите срещу Русия той подчерта, че най-сериозната санкция не е евентуалното изваждане на страната от системата на междубанкови разплащания SWIFT, а блокирането на авоарите на централната банка на Русия. "Путин си мислеше, че има 800 млрд. долара в случай на санкции, но те ще са под запор и няма да може да поддържа рублата и да плаща вноса. Ефектите в икономиката ще са същите като в България през 1996 година", уточни финансистът.
Той посочи, че спирането на разплащанията със SWIFT системата не застрашават газовите доставки (появиха се твърдения, че България няма да може да предплаща за тях на "Газпром" и няма да получава газ). "Оставени са банки, през които могат да вървят преводи. Освен това има и гаранции, че плащанията за газ и петрол ще минават.
Василев е на мнение, че на този етап не е нужна актуализация на бюджета, заради войната в Украйна. В бюджета има достатъчно буфери, за да се посрещнат нуждите по мобилизацията на армията и всички бежанци, които очакваме от Украйна", каза Василев. Той допълни, че се предвижда пакет мерки, които да помогнат на бежанците от Украйна да започнат живота си тук. Сред тях бил механизъм за отпускане на кредити за покупката на имот и започване на бизнес.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай