Публикация 25 Фев, 2022 / akcent.bg / 413 Българският износ за Украйна варира в границите 250 - 350 млн. евро годишно. Туристите са 300 - 500 хил. годишно допреди COVID пандемията
"Конфликтът между Русия и Украйна ескалира непрекъснато и е трудно да се предвиди докъде ще се разпростре. Затова е трудно да се направят и количествени оценки за последиците", това коментира Веселин Илиев, главен директор "Международно икономическо сътрудничество" в Българската стопанска камара. В началото на годината стопанската камара пое председателството на Асоциацията на българските работодатели, в която са още Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ), Конфедерацията на работодателите и индустриалците (КРИБ), както и търговско-промишлената палата.
"Отсега е ясно, че борсовите стоки, каквито са торовете, няма да бъдат засегнати съществено. Дори е възможно цените на торовете да се покачат, както това се случи с много други борсови продукти. Някои нишови продукти в износа ни вероятно ще пострадат - фармация, електрически изделия за дома (напр. бойлери, които заемат 6-7 място в износа ни за Украйна), повечето инвестиционни стоки, какаови изделия, парфюмерия и козметика, видеоигри. Макар и извън статистиката, може да се очаква, че износът на специална продукция ще нарасне", смята още Илиев.
Той даде подробни данни за българският стокообмен с Украйна:
- Българският износ за Украйна варира в границите 250 - 350 млн. евро годишно, за 2021 г. - 400 млн. евро. Изнасят се основно торове, фармация, машини и електротехнически изделия. Вносът е 500 - 600 млн. евро, за 2021 г. надхвърля 800 млн. евро. Вносът е концентриран в полупродукти от желязо или от нелегирани стомани, слънчоглед и амоняк.
- Туристите от Украйна са 300 - 500 хил. годишно допреди COVID пандемията. Взаимните инвестиции са епизодични.
- Вносът от Украйна е силно доминиран от суровини и борсови стоки. Производството им ще се наруши и количествата ще намалеят. Българските вносители ще се преориентират към други доставчици. Проблемите по-скоро са свързани с резкия скок на цените им. Заплаха представлява вносът на резервни части за сервиз на украинско оборудване (строителни и минни машини). Около половината от вноса на пелети за горивни камери в България идва от Украйна. Ако този внос намалее, цените на вътрешния пазар ще нараснат още повече.
На микрониво са възможни доста по-големи сътресения при фирми, чиято дейност е обвързана преобладаващо с Украйна. Входящият туризъм от Украйна ще намалее най-много. Фирми, разчитащи основно на украинския пазар, ще трябва бързо да се пренасочат, прогнозира експертът.
Европейският бизнес ще застане зад санкции
Kонфедерацията на европейския бизнес, чийто член от българска страна е Българската стопанска камара (БСК), категорично осъжда нахлуването в Украйна от Русия.
"Това е нарушение на международните правила и представлява реална заплаха за мира и сигурността в Европа и извън нея. Нашите мисли са с украинския народ в тези трудни моменти и ние дълбоко съжаляваме за всички човешки животи, загубени поради това нашествие. Европа трябва да покаже сега своя силен и ефективен ангажимент да защитава международното право и да подкрепя Украйна и нейния народ", пише в позиция на конфедерацията, разпространена от БСК.
Според нея, за да бъдат ефективни санкциите спрямо Русия, с които ще реагира Европа, те трябва да бъдат добре насочени, възможно най-ясни и добре координирани със съответните партньори, по-специално САЩ, включително при тяхното прилагане.
"Бизнесът не се случва във вакуум и ще застане зад мерките, които институциите на ЕС считат за необходими. Европейските предприятия обаче ще поемат бремето, включително компаниите, които търгуват и оперират в Русия. В този контекст ще са необходими ранни насоки и възможно най-подробна информация за икономическите санкции заедно с подкрепящи мерки за смекчаване на въздействието", коментират още от бизнеса.
Организацията призовава органите на ЕС и държавите членки да защитят гражданите и компаниите на ЕС, действащи в Украйна и Русия.
"Припомняме, че европейският енергиен пазар вече е изправен пред безпрецедентни увеличения на цените и настоящата криза ще подчертае вече широкообхватните негативни последици за европейските компании и потребители. Ето защо ЕС трябва да повиши своята готовност в случай на смущения, като увеличи съвместните усилия за осигуряване на алтернативни източници на доставка на енергия, както и на критични суровини и компоненти", смятат още от Kонфедерацията на европейския бизнес
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай