Управителният съвет на Националната аптечна камара остро реагира срещу действията на Патентното ведомство на Република България, по казуса „АСПИРИН” срещу „АСПЕРАН”. Длъжностни лица на Патентното ведомство, съвместно с икономическа полиция, са извършили проверки на аптеки и са съставили актове за административно нарушение на добросъвестни трети лица – собствениците на аптеки – в спор за авторско право, който се води между фармацевтичния концерн „Байер” и фармацевтичната фирма „Руел”.
Съгласно Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ), органът, който може да блокира и възбранява лекарствени продукти, е Изпълнителната агенция по лекарствата. Призоваваме Патентното ведомство да преразгледа действията си и спешно да се свърже с Изпълнителната агенция по лекарствата и Министерството на здравеопазването, за да се спре административният терор срещу аптеките.
Националната аптечна камара изразява силното си възмущение как един фармацевтичен производител си позволява да използва своите естествени партньори - аптеките, за арена на частни битки, при това за спор, в който аптеките нито искат, нито могат да бъдат страна!
Предупреждаваме фирма „Байер”, чрез нейното медицинско представителство в България, че ако тези лекомислени действия срещу аптеките продължат, ние запазваме правото си да обмислим ответни действия срещу нея, включително и поетапно бойкотиране на обслужването на лекарства на „Байер”, които имат конкурентни генерични заместители!
Настоящото изявление Управителният съвет на Националната аптечна камара прави в знак на това, че административната среда, в която са поставени аптеките в последните няколко години става все по-лоша и като сигнал, че търпението ни вече се изчерпва! Нагледахме се на бездействие на държавата срещу растежа на незаконни вериги от аптеки, които монополизират и сриват дейността на независимите аптекари у нас, на корупционни ценови войни, в които пак производителите на лекарства се състезават за размера на подкупа към някоя комисия за лекарства; на двуличието на Националната здравно осигурителна каса, която хем плаща за лекарства, хем санкционира аптеките и после си разпределя събраните глоби като премии за високите етажи, вместо да ги зачисли към бюджета за лекарства. Когато фирмите-производители на лекарства, монополизирали всичко в нашата страна, започнат да пречат за съществуването на независими аптеки, само и само да постигнат някоя користна цел, това вече не е нито бизнес, нито здравеопазване, нито е морално, нито пък търпимо!
Настояваме Правителството спешно да разгледа въпроса и да се вземат политически решения за бъдещето на аптечния бранш: Част от системата по здравеопазване ли ще бъдем и наш регулатор Изпълнителната агенция по лекарствата ли ще бъде или част от свободния пазар на стоки и услуги?
Ако е второто, то нека Държавата премахне регулациите на цените на лекарствените продукти и остави всеки клиент сам да реши в кой магазин за лекарства да отиде и какви пари да остави на продавача в бяла престилка!
Ако е първото, за което всеки фармацевт е учил, то нека Държавата най-после приложи регулацията явно и постанови, че лекарствата в България се продават на единни държавни цени, както е направила с цигарените изделия. Да гарантира чрез административни мерки, че аптеки ще има равномерно по цялата територия на страната (включително протекционистични мерки, целеви субсидии), че в здравните заведения-аптеки място ще имат само фармацевти; че НЗОК ще заплаща, а независим контролен орган ще проверява както аптеките, така и НЗОК; че за труда на аптекарите ще се заплаща достойно, както за всички видове висококвалифицирани кадри на държавата, че ще бъдат защитени от физическо насилие и посегателства при изпълнение на служебните си задължения, че ще могат да упражняват цялостно компетенциите си при отпускане на лекарствени продукти, както е в развитите страни по света!
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай