„Заедно ще създадем здрави и устойчиви политики за сектора“. Това заяви заместник-министърът на земеделието д-р Момчил Неков пред 150 представители на сектор „Земеделие“ по време на заседание на Тематичната работна група по изработване на Стратегическия план по ОСП за периода 2023 - 2027 г. В работата на групата се включиха и заместник-министрите Иван Христанов и Стефан Бурджев, както и представители на синдикатите.
Заместник-министър Неков обясни, че се работи по формиране на нов дизайн интервенции на Стратегическия план, обработват се всички предложения, направени от браншовите организации. „На последващите заседания ще предложим компенсаторните механизми и ставките по тях. Нашата цел е максимално да удовлетворим очакванията на сектора в рамките на бюджета, с който разполагаме“, каза той. Неков уточни, че следващите заседания на Тематичната група ще бъдат проведени в кратки интервали помежду им, така че да могат да се разгледат всички детайли.
Агроминистерството работи по вариант за въвеждане на таван върху евросубсидиите за земя в размер на 100 000 евро. Парите, които останат, ще се преразпределят към малки и средни фермери, обработващи до 6500 декара. Контрата ще е у 200-300 едри фермери, зинали с най-широкото гърло за евро финансирането в земеделието. Това съобщи аграрният заместник-министър Момчил Неков, а заложеният таван на субсидиите е вписан в коалиционното споразумение на управляващите и е тройно по-нисък от този по досегашния програмен период.
И в други страни в ЕС до 10% от фермерите получават около 80% от европарите в земеделието, но Брюксел показва воля да сложи спирачка на новите агромилионери. Как ще бъде приложено у нас е отделен въпрос - всичко било засега на равнище разчети, предстоят срещи с браншовите организации и може да има допълнителни промени. Работело се и по вариант част от спестените чрез снижаване на тавана средства да се изплащат за т.нар. обвързана подкрепа, която смята помощта според произведеното и продаденото. Както и по механизъм, по който Фонд "Земеделие" да гарантира пред търговски банки кредити по фермерски проекти.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай