По отношение на предоставяните услуги, свързани с криптоактиви, се прилагат правилата за защита на потребителите. Доставчиците на услуги за криптоактиви следва да оповестяват своите политики за ценообразуване, да разработят процедура за разглеждане на жалби и да разполагат със стабилна политика за установяване, предотвратяване, управление и оповестяване на конфликти на интереси.
За да бъде лицензиран един доставчик на услуги, свързани с криптоактиви, той следва да отговаря на редица условия. Доставчикът следва да представи на компетентния орган описание на механизма за вътрешен контрол, процедурата за оценка на риска и плана за непрекъснатост на дейността; описание на информационните системи и мерките за сигурност; описание на процедурите за вътрешен контрол и за предотвратяване на злоупотреби, както и на политиките, приложими в дейността на дружеството.
Мерките срещу прането на пари - още по-всеобхватни
С предложение за Регламент за предотвратяване на използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма от 2021 г. ЕС си поставя за цел да уеднакви правната рамка против прането на пари във всички държави членки. Ако в момента тази материя се регламентира от директиви, като на всяка държава е предоставена известна свобода за начина на имплементиране на европейските норми, то с регламента тази дискреция ще бъде премахната. Предвижда се и създаване на общ европейски регулаторен орган, който да следи за спазване на изискванията в тази сфера.
Всяка дейност с криптоактиви ще бъде съпътствана от задължения за прилагане на мерки срещу изпиране на пари и финансиране на тероризма. Анонимността - основно преимущество на криптосвета пред "реалния" финансов сектор, вече ще остане отвъд границата на закона, ако лицето желае да ползва някоя от регулираните услуги. С други думи, макар и разгледаните по-горе правила за пазарите с криптоактиви да не се отнасят до потребителите на тези услуги, те също ще бъдат засегнати от дългата ръка на закона. Свободното ползване на предоставяните услуги с криптоактиви ще бъде под условие лицето да предостави лични идентификационни данни и документи. Анонимното търгуване ще остане само в сферата на peer-to-peer отношенията и само по изключение (при еднократни сделки на стойност под 1000 евро) ще е възможно при предоставянето на регулирани услуги.
"Риск печели - риск губи" или "Стани богат"?
Описаните проектоправила по всяка вероятност ще станат действащо право в рамките на две до три години. Още по-сигурно е, че много от играчите на пазара ще се опитат да ги заобиколят или изцяло ще ги пренебрегнат, поемайки редица имуществени и репутационни рискове. Някои участници ще преустановят предоставянето на услуги в тази сфера, демотивирани от множеството ограничения. Ще останат обаче тези, които не се плашат от предизвикателствата и които са готови открито да демонстрират, че не само разбират от този бизнес, но и разполагат с ресурсите да го развиват в печеливша, конкурентоспособна и отговорна насока. Именно за тях бъдещето крие необятни възможности - както в реалния, така и в дигиталния свят.
Авторът Цветелина Колева е старши адвокат в адвокатско дружество "Димитров, Петров и Ко.". Специализира в областта на криптовалутите, мерки срещу изпирането на пари, разрешаване на спорове, преструктуриране и несъстоятелност.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай