Топ приоритети пред новото управление на страната трябва да бъдат реформите и изпълнението на всички онези неформални критерии, посочени в европейския триместър и други документи, заради които България все още не е в Шенген, еврозоната и ОИСР. Това каза Васил Велев, председател на Управителния съвет на АИКБ, в предаването "Светът е бизнес".
Несъставянето на ново правителство би довело до забавяне на икономическото възстановяване и изпуснати възможности за подобряване на живота на хората. Политиките, които потенциално новата управляваща коалиция трябва да следва, трябва да бъдат съставени. Васил Велев препоръча по-късен Бюджет за 2022-ра, съобразен с приоритетите на едно отговорно управление, отколкото популистки бюджет, правен по време на преговори и парламентарно наддаване.
Поредните избори ясно показаха желание за промяна и реформаторско мнозинство. Необходим е не само редовен кабинет, но и стабилно и отговорно реформаторско управление, защото България все още не достига до стандарти за правна сигурност, сигурност на собствеността, управление на държавните предприятия и редица други. Трябва да бъдат извършени множество реформи преди да очакваме да ни кажат "искаме ви".
"В момента инфлацията е световна. САЩ и Западна Европа отчетоха подобни числа. За България за месец октомври тя е 6%. Известно задържане на инфлацията би могло да се търси чрез компенсиране на производителите за високите цени на електроенергията. Подобни мерки са предприети за месеците октомври и ноември".
В момента е предвидена субсидия от 110 лева на употребен мегават час. Тези пари ще бъдат получени от всички потребители на свободния пазар. Въпреки това Велев подчерта, че цената на електроенергията няма да падне през декември, като се очаква да се запази висока и през първото тримесечие на новата година.
"Компенсациите за бизнеса трябва да бъдат продължени и съобразени с борсовата цена, необходимо е незабавно компансиране на Топлофикациите, както и ново ценово решение на КЕВР от 1 януари".
От 1-ви януари КЕВР ще трябва да компенсира разликите между прогнозната и реалната цена на Топлофикациите, на която купуват природния газ. Те пък от своя страна не могат да увеличат продажната цена на услугите си – топла вода и парно. Така от 1-ви януари КEВР ще трябва да увеличи цената на парното и на топлата вода посред зима. За да се избегне подобна ситуация, Топлофикациите трябва да бъда компенсирани, уточни гостът.
В средносрочен и дългосрочен план дисбалансите в енергетиката са свързани със Зелената сделка. В момента има нужда от актуализaция на средносрочната ни стратегия до 2030 г. с поглед до 2050 г. Темата за ядрената енергия отново излиза на преден план заради по-високите цени на електроенергията. Добавянето на ядрена енергия става все по-резонно.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай