Сряда, 9 Октомври 2024

Абсолютен рекорд - цената на тока мина 500 лв./мВтч

 Абсолютен рекорд - цената на тока мина 500 лв./мВтч
Публикация   22 Ноемв, 2021   /     akcent.bg   /     516

  Необяснимото - поне от техническа гледна точка - поскъпване на борсовия ток продължава. Въпреки наличието на достатъчно мощности и излишъка от енергия, който се изнася в съседните страни, стойностите на Българската енергийна борса преминаха за първи път границата от 500 лв./мВтч.

   Сходни са цените на тока в почти цяла Европа като най-скъпо е в Румъния - 510.6 лв./мВтч, а най-ниска продължава да бъде в Полша - 271.9 лв./мВтч. А прогнозите са, че тези нива ще се задържат поне до април 2022 г.

      Троен скок

   През октомври, когато служебното правителство обсъждаше компенсациите за бизнеса заради скъпия ток, средната цена на електроенергията бе около 300 лв./мВтч, а фактурите, които компаниите тъкмо получаваха (тези за консумацията през септември), бяха калкулирани на нива около 250 лв./мВтч. Точно затова компенсацията в размер на 110 лв./мВтч изглеждаше справедлива.

   Тези помощи започнаха да се изплащат миналата седмица - с фактурите за октомври. Именно през това време обаче борсовата електроенергия вече се търгува на много по-високи стойности. От началото на ноември средната цена вече приближава 400 лв./мВтч, а конкретно за 22 ноември е постигнат и абсолютният рекорд - 504.3 лв./мВтч. Това на практика означава, че дори и след компенсацията от 110 лв./мВтч бизнесът ще плаща средно над 300 лв. за мегаватчас електроенергия.

   В сравнение със същия период на миналата година пък поскъпването е над три пъти. Тогава енергията е струвала около 85-90 лв./мВтч, като интересното тук е, че по данни на Електроенергийния системен оператор потреблението на ток от началото на 2021 г. спрямо същия период на миналата година се е увеличило само с 4.7% - най-вече заради икономическото възстановяване. Произведената в страната енергия обаче с 15.6% повече - заради износа, който е над два пъти по-голям.

         Какво става с цените на бита

   Цялата тази динамика на енергийните пазари засега не се отразява на домакинствата. Техните цени на тока са определени от КЕВР на 1 юли и би следвало да важат до 30 юни 2022 г. Стойността на самата енергия в ценовото решение на регулатора е 119 лв./мВтч, или над три пъти под средните борсови нива.

   Това обаче не означава, че и бита ще започне да плаща тройно по-скъпо. На първо място енергийният микс за регулирания пазар се формира на база разходите на централите плюс фиксираната печалба. Това означава например, че за квотата на АЕЦ "Козлодуй" няма причина за поскъпване на тока, а неговата реална стойност е под 60 лв./мВтч.

  Затова, ако КЕВР не действа под политически натиск - членовете й са назначени предимно от ГЕРБ и "Обединените патриоти" - то няма защо токът за домакинствата да поскъпва с 20-30%, както обяви преди месец Пламен Младеновски от регулатора.

   Източник: Капитал

Тагове : ток , цена ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha