Сряда, 9 Октомври 2024

Андрей Стойчев: Федералният резерв може вдигне лихвите преди края на стимулите

Андрей Стойчев: Федералният резерв може вдигне лихвите преди края на стимулите
Публикация   08 Ноемв, 2021   /     Андрей Стойчев, изпълнителен директор на RokSure   /     391

   Пазарът прие положително обявеното и очаквано постепенно намаляване на стимулите от Федералния резерв на САЩ. Индексите и добрите резултати на компаниите показват стабилен растеж, което заедно с инфлационния натиск, ще доведе до покачване на лихвите от централните банки по-рано от очакваното. Това заяви Андрей Стойчев, изпълнителен директор на RokSure, в ефира на предаването "Клуб Investor" с водещ Ивайло Лаков.

   Планът на Фед е да приключи със стимулите до средата на 2022 г. и тогава да започне да мисли за промяна на лихвения процент - това също е било очаквано, но "скоро ще видим изненада в тази посока", смята Стойчев.

   "С оглед на темпа на развитие на инфлационните процеси и възстановяването от COVID-19 мисля, че нещата ще се променят доста по-бързо, отколкото Фед предвижда - заложено е между редовете, че са готови и по-рано да действат. В първото тримесечие на 2021 г. може да имаме по-сериозно движение по отношение на лихвите от Фед", което ще окаже натиск

   "От друга страна, индикации за покачването на лихви и предриемането на мерки означава, че икономиката се възстановява - което пазарите могат да приемат като положителен знак и да продължават да търсят по-високо рисковите инвестиции. Сценарият с покачване на лихви, корекция и охлаждане на ентусиазма на водещите пазари не е винаги задължителен."

   През последните години събранията на Фед не предизвикват особени сътресения, като "очакваните действия са в пъти повече, отколкото неочакваните", коментира Стойчев.

   "Можем да кажем, че икономиката на САЩ практически се възстанови след шока от COVID-19. Инфлацията не само стигна желаните нива, но ги и подмина, като даже започна да притеснява с високите си нива." 

   Данните от финансовите отчети на компаниите са "повече от добри', макар да има проблеми с доставките на компоненти за някои индустрии. 

   "Това за пореден път доказва свръхтърсенето, което наблюдаваме. Пазарите, особено в САЩ, се чувстват комфортно и бележат нови и нови върхове."

   Технологичните, индустриалните и компаниите, инвестиращи в ценни метали или индустриални суровини, продължават да разчитат на стабилен растеж; петролът достигна нива над тези от последните години. Ситуацията изглежда "все по-добре и по-добре и поради тази причина смятам, че лихвите няма да се задържат на тези нива чак до следващото лято". 

   В коментар за сблъсъка между ОПЕК+ и САЩ по отношение на увеличението на доставките на петрол, Стойчев заяви, че настоящото ниво от 80 - 85 долара за барел е стабилен баланс между цената, алтернативните начини за добив като шисти, и постигнатата договорка от ОПЕК+ за количествата. "Пикът на петрола е почти достигнат, но цената няма да падне поне през зимния период, особено ако включим и инфлацията."

   Златото е "безкрайно спокойно" като цената се движи нетипично в рамките на 50 - 100 долара. Засилен долар при покачване на лихвите може да раздвижи пазара, каза Стойчев.

   Стартирането на първите биткойн ETF стабилизира нивата на криптовалутите. "Пак сме в подножието на върха на цената, Определено нещата не са завършили по отношение на следващия цикъл на покачване, въпреки дълбоката корекция наскоро, която е нормална за такъв пазар."

   Четвъртата вълна от COVID-19 във Франция и Германия е "почти незабележима", коментира Стойчев. Мерките срещу пандемията падат заради високите нива на ваксинация от 80% - 85% от населението и това се отразява на финансовите пазари. "Неслучайно пазарът продължава да се качва. Пандемията навлиза в етап на овладяване и на един рутинен вирус."

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha