Тук съм, за да подкрепя кандидатът на СДС и областен председател на партията Драгомир Дамянов. С него сме заедно от началото на демократичните промени.
Характерно за нас е, че през годините, независимо какво се случваше със СДС, ние си останахме в партията и не изменихме на синята идея. В момента сме в коялиция с нашия голям коалиционен партньор ГЕРБ , другата партия в ЕНП. Имаме представителство в парламента, което е важно за нашите избиратели.
Нямам съмнения, че г-н Дамянов ще направи много добър резултат и ще успее да влезе в новия парламент. Ще се радвам да имаме представител и от Русе.
Колкото до изборите, това са сложни избори, смята Румен Христов.
От една страна- защото са по време на пандемия и от друга- защото са две в едно. На трето място е защото възрастните хора се притесняват да гласуват с машините предвид повечето операции, които трябва да осъществят и на четвърто място- голямото разделение и напрежение в обществото, каквото много отдавна не е имало.
45-ят и 46-ят парламент не можа да излъчи правителство. България има нужда от редовно правителство и се надявам това да се случи в следващия парламент.
Надявам се този път да има достатъчно хора, които да гласуват, защото колкото повече са те, толкова представителността на избраните депутати е по- голяма.
Факт е, че имаме сериозно съревнование на тези избори в листата за народни представители на ГЕРБ- СДС в Русе е добре. Смятам, че този път ще СДС ще успее да има свой представител. Това заяви кандидатът за депутат и областен председател Драгомир Дамянов с №105 в листата с №32 на ГЕРБ- СДС, като за него е приоритет съставяне на редовно правителство.
Също така трябва да се направи бюджет за следващата година, тъй като ако в началото на 2022 няма такъв, ще се работи с 1/12 от тазгодишния. Голяма част от политическите сили, които са обещавали, трябва да могат и да финансират проектите, а без бюджет това няма да стане.
За отбелязване е, че тази предизборна кампания е повече медийна, най-вече заради Ковид- кризата. Няма познатите събирания и събрания, няма концерти. Затова разчитахме повече на местните авторитети, на хората, които може да агитират своите близки.
Това според Дамянов може да окаже негативно влияние върху участниците в изборите и да бъдат по-малко пред машините за гласуване. Въпреки че сме работили активно за това как да се гласува, нероятно ще има и притеснени да упражнят вота си машинно.
За коалицията ГЕРБ- СДС задачата е на тези избори да върне лидерството си и да бъде първа политическа сила. Този избор гарантира и стабилно управление на страната, заяви кандидат депутатът с № 105 в листата №32.
На въпрос на Акцент.БГ относно разликата между политици и държавници- за това, че политиците гледат до изборите, а държавниците следват определени стратегии за развитие, до колко е сериозно съставянето на всяка цена и дали то ще оцелее до пролетта на следващата година.
Ако правителството бъде сформирано без първата политическа формация, вероятно- да. Аз многократно заявих, че опитите да бъде съставено правтелство без участието на първата политическа формация- ГЕРБ- СДС е много рисковано, отговори лидерът на СДС .
Подобна ситуация имаше при правителството на Любен Беров, когато СДС беше изключено. А то трая две години и беше непродуктивно, дори вредно за България. Механичният сбор от партии и депутати за постигане на мнозинство, събирането на леви и десни центристи не сработва. Същото се получи и при правителството на Пламен Орешарски, когато ГЕРБ също беше първа политческа сила. То пък изтрая година и половина.
Другият вариант е да се опиташ да сформираш кабинет без първата политическа сила е да не го сформираш, както беше в 45-то и 46-то НС.
Да, може да се състави правителство без ГЕРБ-СДС, но то ще бъде нетрайно или пък няма отново да се стигне до съставяне на кабинет.
Що се отнася до възможните варианти- дясно центристко правителство с участието на ГЕРБ- СДС и ляво центристко правителство с участието на БСП. Без ГЕРБ или БСП правителство няма да има. Въпрос на избор е дали това правителство ще е ляво или дясно.
Опитите за изчегъркване или неглижиране на първата политическа формация са контрапродуктивни и затова смятаме, че трабва да се търси диалог с Демократична България, до известен смисъл с ИТН, както и новата политическа формация на Кирил Петков.
Ще подадем ръка, защото съм уверен в това, че отново ще сме първи и след нас разлката ще е 8-10 процента. Получавайки мандата, ще постъпим отговорно, както постъпихме и в предните два мандата.
Относно въпроса на Акцент.БГ за липсата на достъпна информация за Плана за възстановяване и устойчивост, както и кой знае и защо темата не се обсъжда, Румен Христов отговори, че именно забавянето на внасянето на този План е една от критиките към служебното правителство. ГЕРБ оставиха готов план, който не предадоха, защото имаше критики към него. Беше редно след като има виждане той да бъде подобрен, това да се случи.
България и Нидерландия са страните, които няма да получат тази година т.н. аванс но Плана, който е особено важен в една такава ситуация. Освен здравната, имаме енергийна криза, появява се и финансова. Бизнесът е в много тежко състояние. Сертификатите трябваше да бъдат въведени доста по-рано.
Що се отнася до Зелената сделка- решението е взето и та ще се случи. Въпросът е да не се бърза толкова много, защото особено страните от Източна европа не може да адаптират енергийната си система.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай