Събота, 11 Януари 2025

ОПЕК+ няма да увеличава предлагането на пазара въпреки високите цени на петрола

ОПЕК+ няма да увеличава предлагането на пазара въпреки високите цени на петрола
Публикация   30 Септ, 2021   /     akcent.bg   /     401

Търсенето на петрол ще нарасне рязко през следващите няколко години, прогнозира ОПЕК

   ОПЕК+ вероятно ще се придържа към съществуващата сделка да добавя 400 000 барела на ден към добива си през ноември, когато се срещне следващата седмица, казаха източници на „Ройтерс“, въпреки че петролът достигна тригодишен връх от над 80 долара за барел и натиска от страна на потребителите за повече доставка.

   Организацията на страните износителки на петрол и съюзниците й начело с Русия, известна като ОПЕК+, се съгласи през юли да увеличава производството с 400 000 барела на месец, за да прекрати постепенно намаляването на добива с 5,8 милиона барела на ден от началото на пандемията. Организацията също така се съгласи да направи оценка на сделката през декември.

   „За момента ще запазим плана за увеличение с 400 000 барела на ден“, каза един от източниците.

   ОПЕК+, която провежда редовни срещи, се съгласи през септември да продължи със съществуващите си планове за увеличение на производството през октомври.

   Съвместният технически комитет на ОПЕК+ (СТК) заседава в сряда, за да прегледа пазара и да представи констатациите на министрите. В встъпителните си бележки към СТК генералният директор на ОПЕК Мохамад Баркиндо заяви, че настоящата сделка на ОПЕК+ помага да се поддържа балансиран петролният пазар.

   „От днешното ни положение решенията на министрите от ОПЕК и извън ОПЕК да започнат да връщат 400 000 барела дневно на пазара всеки месец продължават да помагат за балансиране на необходимостта от постепенно увеличаване, за да се отговори на търсенето, като същевременно се предпазваме от потенциала за надвишаване на предлагането“, каза той , според акаунта на ОПЕК в Twitter.

   Източниците казаха, че министрите от ОПЕК+, които се срещат онлайн в понеделник, ще обмислят констатациите на СТК, преди да вземат окончателно решение.

   Петролът Brent се повиши до тригодишен връх над 80 долара за барел във вторник, подсилен от непланирани прекъсвания в САЩ и силно възстановяване на търсенето след пандемията. Цените спаднаха малко под $80 в сряда.

   Белият дом, който през август изрази загриженост относно високите цени, заяви във вторник, че комуникира с ОПЕК и търси как да се справи с цената на петрола.

   Индия, третият по големина вносител и потребител на петрол в света, сигнализира във вторник, че скокът в цените на суровия петрол ще ускори прехода към алтернативни източници на енергия.

   Министрите на енергетиката от членовете на ОПЕК Ирак, Нигерия и Обединените арабски емирства заявиха, че през последните седмици групата не е видяла необходимост от предприемане на извънредни мерки за промяна на съществуващото споразумение.

   Дневният ред на СТК включва спазването на съществуващите съкращения, които достигнаха 116% през август, което означава, че групата намалява повече от планираното, като няколко членове са изправени пред вътрешни ограничения за увеличаване на производството. Това показва по-стегнат петролен пазар.

   Членовете на ОПЕК Нигерия и Ангола, големи африкански износители на петрол, ще имат проблеми да увеличат производството до нивата на квотите си в ОПЕК+ поне до следващата година поради недостатъчни инвестиции и поддръжка, казаха източници. Това означава, че всяко значително увеличаване на производството от групата ще трябва да разчита на производители със свободен капацитет, като Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства.

   Barclays заяви, че възстановяването на търсенето ще изпревари ходовете на ОПЕК+ да намали ограниченията на добива "поради отчасти ограничения капацитет на някои производители от групата да увеличат производството, което вероятно ще доведе до намаляване на инвентара до най-ниското ниво от десетилетия".

            Ръст на търсенето на петрол до 2035 г.
    Търсенето на петрол ще нарасне рязко през следващите няколко години, тъй като икономиките се възстановяват от пандемията, прогнозира ОПЕК във вторник, добавяйки, че светът трябва да продължи да инвестира в производството, за да предотврати кризата въпреки енергийния преход.

   Мнението на ОПЕК контрастира с това на Международната енергийна агенция, която в доклад от май казва, че инвеститорите не трябва да финансират нови петролни проекти, ако светът иска да достигне нетните нулеви емисии. Потреблението на петрол ще се увеличи с 1,7 милиона барела на ден през 2023 г. до 101,6 милиона барела на ден, заяви ОПЕК в своите световни прогнози за петрола за 2021 г., добавяйки към стабилния растеж, който вече е предвиден за 2021 г. и 2022 г., и ще изтласка търсенето обратно над равнището от преди пандемията през 2019 г.

   „Търсенето на енергия и петрол се увеличи значително през 2021 г. след огромния спад през 2020 г.“, пише Баркиндо в предговора на доклада.
 „Продължаващото разширяване се прогнозира в дългосрочен план.“

oil output

    ОПЕК също понижи прогнозите си за дългосрочно търсене на петрол, като се позова на промени в поведението на потребителите, предизвикани от пандемията и конкуренцията от електрически автомобили. Очаква се глобалното търсене да достигне плато след 2035 г., се казва в доклада. В миналогодишния доклад се посочва, че световното търсене на петрол ще надхвърли нивата за 2019 г. през 2022 г., а не през 2023 г. Сега се очаква търсенето да достигне 106,6 млн. барела дневно през 2030 г., което е с 600 000 барела дневно по-малко в сравнение с миналогодишната цифра и с 11 млн. барела дневно по-ниско от мнението на ОПЕК през 2007 г. за търсенето през 2030 г.

   Ако приемем по-бързото усвояване на съществуващата технология, търсенето може да намалее до 30-те години, според диаграма на ОПЕК, показваща по-силно спадане на търсенето от подобна диаграма миналата година.

   „Теле/домашната работа се превръща в норма за много компании в резултат на пандемията“, каза ОПЕК. "Дългосрочният растеж на търсенето на петрол ще бъде ограничен от нарастващото навлизане на електрически превозни средства."

        Липса на инвестиции

   Миналата година капиталовите разходи за петрол нагоре по веригата спаднаха с близо 30% до около 240 млрд. долара поради пандемията.
"Ясно е, че недостатъчните инвестиции остават едно от големите предизвикателства за петролната индустрия", пише Баркиндо. "Без необходимите инвестиции има потенциал за по-нататъшна променливост и бъдещ недостиг на енергия."

   ОПЕК вижда, че търсенето на петрол ще се увеличи през следващите няколко години, но нарастващото предлагане от САЩ и други външни производители означава, че производството на ОПЕК през 2026 г. вероятно ще бъде 34,1 милиона барела дневно, под нивото от 2019 г., се казва в съобщението.

  Групата призна миналата година, че търсенето ще достигне своя връх един ден, след като прогнозира растеж от години.

   Прогнозата за търсенето за 2045 г. тази година е намалена до 108,2 милиона барела дневно, което е спад от 900 000 барела на ден спрямо миналата година.

   И все пак ОПЕК е оптимистично настроена за бъдещите си перспективи, като през следващите десетилетия пазарният й дял ще се увеличава, тъй като конкуренцията от страна на производители извън ОПЕК ще намалее.

   „Все още се очаква петролът да запази първата си позиция в енергийния микс“, пише Баркиндо.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha