Неделя, 22 Декември 2024

Д-р инж. Сава Савов за мащабния ВиК проект в гр. Русе

Д-р инж. Сава Савов за мащабния ВиК проект в гр. Русе
Публикация   07 Септ, 2021   /     akcent.bg   /     2429

     Дългоочакваният проект, благодарение на който ще се изгради канализация в кв. „Средна кула“ и кв. „Долапите“ в гр. Русе, вече е в процес на реализация. За повечето жители на крайдунавския град проектът на ВиК – Русе се свързва преди всичко с присъединяването на жителите на двата квартала към градската канализационна мрежа. В действителност обаче в рамките на проекта ще се реконструира и голяма част от амортизираната ВиК мрежа в различни райони на града, което ще доведе до намаляване на загубите на вода при водоподаването. Освен това се предвиждат инвестиции в географска информационна система и в система за мониторинг на преливници и ключови точки по канализационната мрежа. Повече за самия проект и ползите от неговото реализиране разказва д-р инж. Сава Савов, управителят на „ВиК“ ООД – Русе.

   Г-н Савов, как възникна идеята за проекта, каква е творческата история?

  Както може би знаете, преди няколко години Министерството на регионалното развитие и благоустройството възложи разработването на Регионални прединвестиционни проучвания (РПИП) за обособените територии, обслужвани от четиринайсет ВиК дружества, сред които и ВиК − Русе. Целта на разработките беше да се изготви щателен анализ на състоянието на ВиК системите и съоръженията, за да се предложат осъществими варианти за инвестиране в подобряването на ВиК инфраструктурата. Въз основа на проучванията бяха подготвени проектни предложения, с които съответните ВиК дружества кандидатстваха за финансиране по Оперативна програма „Околна среда 2014- 2020 г.“. Финансовата подкрепа, която трябваше да получат ВиК проектите, се осигурява по приоритетна ос 1 („Води“) на програмата, като през програмен период 2014-2020 г. финансовият ресурс е ориентиран към агломерации с над 10 000 екв. ж.

   След като прединвестиционното проучване за нашата обособена територия беше изготвено, във ВиК – Русе се сформира звено за подготовка на проектното предложение, като формулярът за кандидатстване трябваше да бъде подаден в Министерството на околната среда и водите до 23 април 2019 г., но ние успяхме да го подадем през февруари. На 31 юли същата година сключихме Административен договор за безвъзмездна финансова помощ за финансиране на проекта. Голяма част от средствата, над 80 млн. лева, са от Кохезионния фонд на Европейския съюз, а финансовата помощ от държавния бюджет е над 14 млн. лева. ВиК – Русе също има финансово участие в реализирането на проекта. За целта беше сключен договор за заем с Европейската банка за възстановяване и развитие.

   Разкажете повече за договора за заем. Защо взехте решение да изтеглите кредит, след като проектът ще получи държавно и европейско финансиране?

   ВиК – Русе вече има опит в това отношение. Част от средствата, с помощта на които се реализира Интегриран воден проект за гр. Русе по програма ИСПА преди повече от десет години, бяха осигурени по същия начин. Тогавашният проект, в чието изпълнение взехме участие, беше също толкова значим и мащабен – беше изградена и въведена в експлоатация Градската пречиствателна станция за отпадъчни води, беше подменен един от магистралните водопроводи, по които се доставя вода от помпена станция „I подем“ в гр. Сливо поле до Русе. Беше реконструирана ВиК мрежа и в самия град, а част от оборудването в няколко помпени станции беше подменено.

  Средствата, които ВиК – Русе ще получи от Европейската банка за възстановяване и развитие, се отпускат като финансов инструмент, който допълва безвъзмездната финансова помощ, като той се осигурява по споразумение между Фонда на фондовете и Европейската банка за възстановяване и развитие и е финансиран от Оперативна програма „Околна среда“. Парите, които ще получим по това направление, се отпускат под формата на дългосрочни заеми. Бих могъл да заявя, че поддържаме добра комуникация с банката, на която регулярно подаваме информация за всички сключени договори по проекта, както и за напредъка в тяхното изпълнение.

   Вече е извършено първо усвояване на заемни средства в размер на близо 1 млн. лева.

    Какво е предвидено да се осъществи в рамките на проекта?

    В проекта са заложени инвестиции в редица дейности, като основните, разбира се, са свързани с изграждането на ВиК инфраструктура. Строителството по проекта е разпределено в четири обекта, като един от тях, „Реконструкция на ВиК мрежи в гр. Русе", е разделен на два етапа или подобекта. В рамките на обект „Реконструкция на ВиК мрежи в ЦГЧ, гр. Русе" ще се реконструират над 21 км водопроводи, ще се реконструират и участъци от канализационната мрежа в централната част на града, колектори и др. Що се отнася до двата етапа общо предвидените за реконструкция водопроводи са с дължина 35,5 км. Очакванията са, че с реконструкцията на голяма част от амортизираните проводи драстично ще се редуцира броят на авариите и ще се ограничат загубите на вода по мрежата. Скоро плаването с каяк по бул. „Христо Ботев" при обилни валежи ще остане в историята, тъй като под булеварда ще се изгради задържателен резервоар. В момента мрежата там не може да поеме големи количества вода, затова често при интензивни валежи се образува езеро. Резервоарът, който ще бъде изграден в рамките на проекта, ще подобри значително отводняването, тъй като ще позволи контролирано пропускане на събраните води по мрежата. Друг важен за града строителен обект е „Реконструкция и подмяна на съществуващи довеждащи водопроводи от ПС II Подем до ПС III Подем". Повечето русенци знаят, че захранването на града с вода се осъществява основно от Сливо поле. В терасата на р. Дунав в сливополското землище са изградени осем кладенеца тип „Раней", откъдето се подава непрекъснато вода към Русе по два напорни водопровода ф1200. Тези водопроводи стигат до помпена станция „II подем" (по пътя за с. Николово, след кръговото на бившата „Мототехника"), където водата се припомпва и се довежда до градските напорни резервоари. Захранването на напорните резервоари в момента се извършва чрез три довеждащи водопровода, които често аварират и са в лошо техническо състояние. В рамките на проекта амортизираните водопроводи ще се заменят с два нови от чугунени тръби с обща дължина от

10,205 км, които ще се положат по трасето на старите. От особено значение за града е и изграждането на канализация в кв. „Средна кула“ и кв. „Долапите“, което вярвам, че значително ще подобри живота на гражданите в двата квартала.

   Градската пречиствателна станция за отпадъчни води в състояние ли е да поеме допълнителни води от двата квартала?

   Разбира се. В момента е осигурено събиранетона отпадъчните води на 147 133 екв. ж., а Пречиствателната ни станция е оразмерена за 240 000 екв. ж.

  Какви материали ще се използват по време на строителството и какъв е техният експлоатационен живот?

   И преди съм заявявал, че компромиси с качеството на използваните материали няма да се правят. Основните материали за водопроводите ще са от чугун, като експлоатационният им срок е петдесет години, въпреки че практиката доказва, че чугунът при добри условия издържа и повече: все още експлоатираме чугунени водопроводи, които са полагани преди сто години. За канализацията ще се използват най-добрите образци на материали от европейската практика.

   Казахте, че в проекта са включени инвестиции и в други дейности. Какви са те?

   Ще се внедри система за монтирониг на преливници и ключови точки по канализационната мрежа. По този начин ще разполагаме с инструмент за контрол и превантивни действия в случай на преливания в сухо време и с данни, които ще проследяват изпълнението на тенденциите в поведението на преливниците при дъждове с различна интензивност и продължителност. Друга дейност, която ще се реализира в рамките на проекта, е модернизиране на географската информационна система, с която се работи в дружеството. Географската информационна система представлява база от данни, която обхваща цялата информация за водопроводната и канализационната мрежа.

   Строителните дейности в кв. „Средна кула“ стартираха през април. Кой е следващият обект, по който предстои да започне строителство?

   Вероятно през септември ще стартира строителството по „Етап I: Реконструкция на канализационни колектори и прилежащи водопроводи“. През септември ще се състои и официалната церемония „Първа копка“.Тъй като акцентът в проекта са строителните дейности, решихме да проведем една церемония „Първа копка“, която ще бъде обща за проекта, а всеки строителен обект ще бъде открит с отделна церемония, когато вече са налице резултатите от свършената работа.

   Каква е информационната Ви стратегия, с която ще осигурите на гражданите необходимата информация за проектните дейности?

   Вече беше проведена начална пресконференция, на която беше представена доста подробна информация за договорите за услуги и строителство по проекта, за финансирането и целите, които искаме да постигнем. Всяка година ще провеждаме подобни информационни събития, на които ще представяме актуална информация за напредъка в изпълнението на проекта. Освен това още в самото проектно предложение беше заложено създаването на интернет страница на проекта. Тя е активна от месец март и благодарение на нея всеки, който има достъп до интернет, може да научи повече за обхвата на проектните дейности, да се запознае със седмичната програма на строително-монтажните работи, да прочете за предстоящи и отминали събития във връзка с проекта и да разбере къде е възможно да бъде нарушено нормалното водоподаване. За проекта се изготвят и печатни материали като информационни брошури и плакати. Освен мерките, които ще бъдат изпълнени по договорите за осигуряване на публичност по проекта, ВиК – Русе предприема и допълнителни мерки за популяризиране на проектните дейности и за предоставяне на актуална информация. Така например бяха организирани и проведени две информационни срещи с жители на кв. „Средна кула“ и кв. „Долапите“, за да бъде запозната обществеността с начина, по който ще се извършва присъединяването към канализационната мрежа в двата квартала. Поддържаме непрекъснат контакт и с местната управа, на която всяка седмица се изпращат графикът на строително-монтажните работи, както и съобщения за нарушаване на водоподаването, за да може гражданите да се осведомяват и на място чрез кметството в квартала.

    Как ще се отрази реализирането на проекта на цената на водата в Русе?

   Разходите по проекта са включени в разработения Бизнес план за периода 2022 г. – 2026 г., като изчисленията показват, че няма да има рязко увеличение на цената на водата, тъй като делът на самофинансиране е съразмерен като обем с дела на самофинансиране по програма ИСПА, който и досега беше включен в цената на водата.

                    

   Тази публикация е създадена в рамките на проект „Изграждане на ВиК инфраструктура на обособената територия, обслужвана от „ВиК“ ООД − Русе“, който се изпълнява с финансовата подкрепа на Кохезионния фонд на ЕС и националния бюджет чрез Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г“. Проектът е съфинансиран от Европейските структурни и инвестиционни фондове на ЕС от Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“ Цялата отговорност за публикацията се носи от бенефициента „ВиК“ ООД − Русе и при никакви обстоятелства не може да се счита, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган на ОПОС 2014-2020 г.

Тагове : проект , ВиК ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още