Цените на хранителните стоки в световен мащаб се понижават през юли за втори пореден месец, според публикуван днес доклад на Организацията за прехрана и земеделие на ООН (FAO).
Индексът за цените на храните на FAO, който проследява промените в международните цени на най-търгуваните хранителни стоки, достига 123,0 пункта през юли 2021 г., или с 1,2% под нивото от предишния месец, но все пак е с 31 на сто по-висок на годишна база.
Спадът през юли отразява динамиката в котировките при зърнените храни, растителните масла и млечните продукти.
С 3% се понижава на месечна база през юли индексът на цените на зърнените култури на FAO вследствие на 6-процентен месечен спад при международните цени на царевицата. Това е резултат от повишените перспективи за реколтата в Аржентина и подобрените перспективи за САЩ въпреки притесненията за състоянието на реколтата в Бразилия.
В същото време международните цени на ориза достигат най-ниско ниво за две години, повлияни от колебанията във валутните курсове и ниския темп на продажбите в резултат на високите транспортни разходи и логистичните затруднения.
С 2,8% се понижава индексът на цените на млечните продукти на FAO в резултат на ниската пазарна активност в Северното полукълбо заради продължаващите летни отпуски. Обезмасленото мляко на прах регистрира най-голямо понижение, следвано от маслото, пълномасленото мляко на прах и сиренето.
Индексът на цените на растителните масла на FAO достигна петмесечно дъно с намаление от 1,4% спрямо юни, благодарение на по-ниските цени на соево, рапично и царевично масло и въпреки повишаващите се цени на палмовото масло.
По-ниското задължение за смесване на биодизела в Аржентина притисна цените на соевото масло, докато цените на рапичното и царевичното масло бяха повлияни от перспективите за рекордни доставки за сезон 2021/22.
Индексът на цените на захарта на FAO се увеличава с 1,7% на месечна база през юли, което е четвърто месечно увеличение. Този ръст се свързва с повишените цени на суровия петрол и влиянието на последните студове върху реколтата при най-големия износител на захар в света – Бразилия. Добрите перспективи за производство в Индия в същото време предотвратяват по-голям скок.
През юли индексът на цените на месото се повишава незначително спрямо юни. Котировките на птичето месо растат най-много благодарение на повишения внос на Източна Азия и ограниченото разширение на производството в някои региони.
Цените на говеждото също се засилват, подпомогнати от засилен внос от Китай и понижение на доставките от големите производители. Цените на свинското намаляват, следвайки спада при вноса в Китай.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай