Силно напрежение има във ВМЗ-Сопот, което е най-голямото след Арсенал предприятие във военнопромишления комплекс на България. След като за известно време заводите бяха осигурени финансово с много договори, сега ситуацията отново се е влошила.
Работниците и служителите във ВМЗ-Сопот обявиха, че ще поискат оставката на служебния министър на икономиката Кирил Петков, ако в кратки срокове ВМЗ не излезе от структурата на Държавната консолидационна компания (ДКК), за да се върне към икономическото министерство. Освен това те настояват да бъде освободен сегашният състав на Съвета на директорите в предприятието. Работници и служители в предприятието твърдят, че вече от месеци нямат работа и са притеснени за бъдещето на завода.
Синдикалистите от КТ "Подкрепа" обявиха стачна готовност и готвят протест в София. Синдикалният секретар на КТ "Подкрепа" във ВМЗ - Сопот Красимир Цветков обясни пред БНР, че техните искания не са политически, а икономически. "Искаме договори и заплати, които да изработим", добави той.
Икономическият министър Кирил Петков съобщи в интервю за Меdiapool, че вече е стартирал процедура по преструктурирането на ДКК. Идеята е да се извадят дружествата от холдинга (в това число ВМЗ-Сопот) и да минат на пряко подчинение на министъра на икономиката. Освен това той се е опитал да смени ръководството на заводите, но сегашните шефове са оспорили правомощията му и са заявили, че те се подчиняват само на борда на ДКК, който все още не е сменен.
Според Петков оръжейните заводи имат договори и са в добро състояние. В същото време обаче имало някои сделки, които изисквали проверка.
"В момента тече проверката. ВМЗ Сопот има пари, защото имат сделки, но има доста неясноти. По някои от сделките има въпроси. За самото назначение на борда също има въпроси. Тепърва навлизаме там. Целта ни е всички оръжейни заводи под шапката на ДКК - ВМЗ Сопот, "Авионамс", "Кинтекс", НИТИ да се върнат на пряко подчинение на Министерството на икономиката", посочи министър Петков.
По-късно в сряда той съобщи, че няма да има стачки във ВМЗ – Сопот.
Министърът каза, че е уверил работещите в дружеството, че конкурсът за нови директори в ДКК приключва в четвъртък и изрази надежда да има поне трима нови представители в ДКК, с което да се даде нова сигурност и посока за ВМЗ.
Петков заяви, че би се радвал, ако има възможност ВМЗ да се извади от ДКК и да е на пряко подчинение към МИ, но добави, че това е сложен процес и изисква време.
Освен това ДКК има заем от Българската банка за развитие на обща стойност 172 млн. лева. От тях 130 млн. лева са дадени за ремонт на язовири. Останалите средства към момента няма яснота към кои компании са отишли, защото сегашното ръководство на ДКК не предоставя информация.
Предполага се, че част от средствата са отишли за оръжейните заводи. Така, ако те бъдат изваден от ДКК, заемът ще трябва да се преструктурира.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай