о-висок от първоначално очаквания ръст на икономиката през тази година, но и ускоряване на инфлацията. Това се чете в обновената прогноза на БНБ, публикувана в петък. Темпът на растеж на БВП се очаква да се ускори до 4.1% през 2021 г. (увеличение с 0.3 пр. пункта) и 4.6% през 2022 г. заради по-добро от очакваното представяне на икономиката през първата половина от годината. Това е в унисон с прогнозите на други международни институции, като Европейската комисия например, която преди месец също подобри прогнозата си както за ЕС, така и в частност за България. Въпреки това БНБ очаква БВП на страната да се възстанови до предкризисните си нива чак през 2022 г., докато някои анализи (като например този на Уникредит Булбанк) залагат това да се случи още в края на тази година.
Централната банка ревизира нагоре и нагласите си за инфлацията в страната през тази година - от 3% в доклада от март на 3.5% сега. Новата прогноза на БНБ се основава на допускането, че темпът на ваксинация ще се ускори и през есента няма да се налага ново затягане на ограниченията. Този оптимизъм обаче не се споделя от други институции като Министерството на здравеопазването и Министерството на финансите, които прогнозират нова вълна на коронавируса до края на годината и планират политиките си спрямо тези очаквания.Според прогнозата на БНБ растежът на БВП ще се дължи на ръст на вътрешното потребление и износа. През 2021 г. потреблението на домакинствата се очаква да нарасне с 3.6%, а правителственото - с 5.6%. Централната банка очаква както износът, така и вносът да нарастват, но приносът на нетния експорт към растежа на БВП да мине в положителна територия. Инвестициите обаче ще се възстановяват по-бавно, като очакванията за тази година са те да нараснат с 1%.
Ускорението на растежа през 2022 г. отново ще се дължи на по-голямо нарастване на вътрешното търсене и нетния износ, но и на повече инвестиции. Като съществен тласък на икономическия растеж, в частност на инвестициите през 2022 г., БНБ посочва очакваните средства от Плана за възстановяване и устойчивост в размер на 12.6 млрд. лв., които България трябва да получи от ЕС. За сметка на това двигател при потреблението ще е частният сектор като БНБ залага през следващата година постепенно да започнат да отпадат повечето от икономическите антикризисни мерки, като това ще доведе и до спад на правителственото потребление от 0.9%.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай