Съмнения в капацитета на новата ЦИК за „ефективно провеждане“ на предвиденото по закон машинно гласуване изразиха независимите наблюдатели от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Организацията откри наблюдателна мисия у нас за предстоящия вот на 11 април и представи междинен доклад за периода 9-23 юни.
Промените в Изборния кодекс за задължително машинно гласуване се определят като „подобрения“, но в същото време са посочени и опасения от твърде бързото им приемане и липсата на време да бъдат подложени на обществено обсъждане.
Някои от наблюдателите смятат, че кратките срокове за разяснителна кампания и сертифицирането на машините са повлияли негативно върху общественото доверие в машинния вот.
Същото опасение, според наблюдателите, важи и за контрола на ЦИК върху изборния процес – заради краткото време за въвеждането на устройствата за гласуване, изборната администрация става все по-зависима от доставчика на машините. Макар че машината издава хартиена разписка от гласуването на избирателя, за да може да се потвърди гласът в устройството, не е предвидена такава проверка при броенето, се отбелязва в доклада.
Наблюдателите обръщат внимание на потенциална възможност за гласуване от един избирател повече от веднъж, тъй като в момента групи гласоподаватели могат да бъдат вкарани в избирателните списъци в деня на вота без предварително заявление.
В доклада се цитира и практика на ЦИК да изключва микрофоните си по време на живи заседания, което допълнително поставяло под въпрос капацитета на комисията за въвеждане на машинния вот. ЦИК и РИК все още не са организирали обучения за членовете на секционните комисии, отбелязват международните наблюдатели.
По отношение на предизборната кампания докладът се фокусира върху опасността от контролиран и купен вот и отправя забележка, че „правната рамка съдържа твърде малко разпоредби за предотвратяване на злоупотребата с административни ресурси или със служебно положение по време на кампанията"'.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай