Неделя, 22 Декември 2024

Красен Станчев: Връща се аргументът репутация в икономиката

 Красен Станчев: Връща се аргументът репутация в икономиката
Публикация   07 Юни, 2021   /     akcent.bg   /     625

Сивата икономика според икономиста е твърде малка

   Главната цел на служебното правителство е да увеличи прозрачността. Това реално означава връщане на репутацията в икономиката. Самият факт, че НАП обяви отписването на 10 млрд. лв. като несъбираеми за периода 2017-2020 г., е доказателство, че репутацията започва да се завръща. Онези фирми, които не са плащали данъци поради пандемията, казаха, че ще ги плащат занапред. Това заяви Красен Станчев, основател на ИПИ и преподавател, в ефира на предаването „Светът е бизнес“ с водещ Ивайло Лаков.

„Бюджетът очевидно е натоварен поради голямото харчене от  края на миналата година – има финансирани прекалено много текущи разходи, свързани с избори и заплати“, заяви гостът.

   „Най-големият бенефициент на бюджета за миналата година след пенсионерите е държавната администрация. През 2020 г. правителството похарчи 7.7 млрд. лева – два пъти повече в сравнение с други години. Останалите разходи са свързани с големи инфраструктурни проекти за чуждестранни фирми с малка перспектива някога да се реализират“.

  Програмите 60:40 и 80:20 са стимули да не работиш, смята икономистът. Когато тези мерки продължават безогледно дълго, това не е добър знак.

 Опитът да се подпомага туризма с безплатни почивни на ученици и учители- той е около 4 млрд от икономиката на България. Тези 30 млн. лева нямат особено значение. Това може да се прави на частна основа. Радителите не са толкова безни колкото преди 20 години и могат да платят едни дребни суми за учениците. Това е добро за общини, които са бедни... Иначе тези 30 млн. лева са сума, която е 1/5 от онова, което отива за компютри.

   Красен Станчев е на мнение, че от разправиите с Българската банка за развитие ще излезе и нещо положително.

   „Ще се направят такива правила на банката, които биха били изгодни за малките и средни предприятия. Такава банка винаги е изкушение, за който и да е управляващ... Но най-голямото разпределение на ресурси беше през ноември 2008 г. Тогава проблемът беше с една друга банка, която трябваше да бъде рефинансирана по време на глобалната финансова криза. След 2017 г. няма такива основания – не съществува външен шок, който да накара правителството да се превърне в кредитор“.

   От думите на госта стана ясно, че трябва да се наложат ясни критерии при злоупотреби.

  „Българската народна банка ще уважи интереса на принципала и ще направи необходимите промени в ресорния съвет. По този начин ще се даде качествена, а не количествена информация за портфейлите, които са под въпрос. Това ще отнеме време обаче и тогава няма да има служебно правителство“.

   Други теми от разговора бяха свързани със сивия сектор в България, макроикономическата перспектива и увеличаващата се роля на държавата в икономиката.  Според Станчев парите, които фирмите държат КЕШ говорят, че сивата икономика не е сериозна. 14 000 -те хиляди фирми, които държат много пари на каса, е известно от месечната статистика на централна банка. Сивата икономика е под 1/6 от парите КЕШ от 21 млрд. лева. Това според него означава, че сивата икономика е половината от тези пари или около 11 млрд. лева при прогрозен БВП от 124 млрд. лева.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha