Понеделник, 13 Май 2024

Доц. д-р Веселина Вачкова- Кога, Как и Кой създаде нашите букви?

Доц. д-р Веселина Вачкова-  Кога, Как и Кой създаде нашите букви?
Публикация   06:28     24 Май, 2021 /     akcent.bg   /     1231

   В деня, когато празнуваме създаването на българската писменност и култура, няма как да не си зададем някои въпроси: Кога, Как и Кой създаде нашите букви?

В интервю доц. д-р Веселина Вачкова представя, макар и недоказни, доста интересни обосновани виждания.

   Доц д-р Веселина Кирилова Вачкова е български учен историк и културолог, директор на Исторически музей в гр. Перущица, експерт по Късна античност в ИИИ на БАН и преподавател по история и история на културата в НГДЕК „Константин Кирил Философ“ в София.

   Според нея има тънка и спорна граница в тълкуването на археологически находки и разчитането на писмените сведения (западни, византийски и български).

   Веселина Вачкова смята, че Кирил и Методий не са създателите на нашата азбука, както гласи по-широко популярната хипотеза, че глаголицата е създадена от двамата братя 855г в Мала Азия. В западните източници човекът, който се свърза с проповядването на някаква азбука е Методий (проповядвал еретически писмена), а Кирил се споменава във връзка с пренасяне на мощите на Климент Римски, голямото тържествено посрещане  в Рим и погребването му в Св Клементе.

    Да разгледаме Глаголицата.

  "Глаголица" е българско название, което означва глаголити - давам живот, давам образ на нещата и от там идва " глагол" - действие, обвързвам със слово това, което правя.

   Глаголицата същевременно е емблема на хърватите и все още много често се среща в много от техните сувенири (Дубровник). "Хърватската глаголица" се нарича Йеронимова азбука (Йероним я използва за да проповядва) и е взаимствана от една азбуката, която много прилича на глаголицата. IVв. Йероним превежда илирийската космография на Етикос на глаголица.

   Глаголицата става популярна отново IXв в Охридската школа, където няма засвидетелствано употребяване на кирилица.

    Кирилицата е модифицирана в Преслав, където се появява на керамичен надпис IX-Xв и не е свързана с книжовната дейност на Климент Охридски. Тя се състпи от 24 букви на гръцката азбука (не съвсем точно изписани) + 12 букви от глаголицата (гръцките букви не били достатъчни да изразят характерни наши богослужебни и други важни символи).

   На запад се изпраща глаголоцата, а на изток кирилицата.

   Кога възниква всъщност глаголицата?

Беси и гети имат пименност, категорично доказано. Овидий бил заточен в днешна Констанца и там пишел тъжните си еледии, в които споменава хората, които кимат по странен начин (характерния наш разлиен начин) и понеже е човек поет и трябва да твори започва да пише на "тяхната" (нашата) писменност. Етик също пише на нашата азбука. В края на IVв Никита превежда библията на бески.

   Тази азбука е била скрита.

   Най-древният език е сирийският и те населяват областта на фридите, което е тракисйко царство. Това  трябва да е бил първият език, а след това идват другте два литургични езика - гръцки и еврейски.

"Словени" не е етнос, а култура - XVII- XVIIIв се появяват, когато започва да се пише на кирилица повече и се споменават словените. "Словени"  е  близо до "глаголети", хора, които носят словото и тяхната функция е да разнасят писменното слово. Ние създаваме словенски културен етнос, който започва от Хърватска, стига до Полша и покрива Русия, културна общнсот по-голяма от политическата карта на държавата.

    Чия е идеята?

Идеята вероятно е обща, но е прегърната от папа Формоза. В този период, когато се преструктурира духовното пространтво в Европа се популяризира създаването и разпространението на словените и експанзията на кирилицата.

    Кога се появават славяни?

   В Хърватска, на границата на изтока и запада, когато има "слави", "славини" в литературата се превежда като "славяни" и от там се ражда славянофилството.

   Съвременната ни писменност:

   В наши дни (след 9ти септември насам) с отпадането на букви, които не трябва да отпадат (от 36 азбуката ни става 30 букви) се смята че азбуката ни е осакатена, защото всяка буква носи образ, смисъл, числова стпйност и енергия.

   Кирилицата се смята за поредна комбинация от предходно създадени азбуки. До IXв Омуртаговата колона има надписи на латниски, гръцки и прабългарски руни. И така смесват се писмените знаци, има свобода на упоребата им.

   Гръцката азбука е палеобалканска писменност и която и форма да вземем: латински, гръцки, глаголица, кирилица за нас е органично позната, защото е носена от нашата култура.

***

   Каквато и да е историческата инстинност около възникването и разпространението, Писменността и Културата са неизменна ценност и необходимост за осъзнаването и формирането на нашето общество и култура

Тагове : доц. Вачкова ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha