Кандидатите за депутати на ВМРО в 19 МИР Галин Григоров и Росица Георгиева проведоха среща с представители на синдикалните организации от регионалния съвет на КТ „Подкрепа“ в Русе. При спазването на всички противоепидемични мерки, в дискусионен вариант се проведе задълбочен разговор, посветен на най-наболелите проблеми на русенските секции към Конфедерацията на труда „Подкрепа“ . Както споделиха представителите на синдиката, членовете на организацията винаги са били активни в обсъждането на секторните политики на законодателната и изпълнителната власт, тъй като присъствието на синдиката е в почти всички стопански отрасли и в повечето от сферите на духовността. Това до голяма степен определя и положителното влияние на синдиката върху специфичните отлики на социално-икономическия живот в региона.
Участниците в дискусията бяха единодушни , че политиките на ВМРО в рамките на досегашната коалиция, както на местно, така и на национално ниво, са дали положителни резултати в три основи насоки: ПОВИШАВАНЕ НА ДОХОДИТЕ, ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО СЕМЕЙСТВО И СЕРИОЗНА ГРИЖА ЗА НАЦИОНАЛНАТА СИГУРНОСТ.
Сред основните темите, които засегнаха изказващите се на срещата, бяха досегашните неоспорими постижения в реформата на образованието, заплащането на учителския труд, необходимостта от модернизиране на материално-техническата база в професионалните училища и липсата на кадри за бизнеса.
От русенската секция в синдиката на българските учители отправиха много въпроси към Росица Георгиева, отнасящи се до преимущественото финансиране на образователния процес и на учителските кадри, като на национално ниво разходите за образование през следващия мандат трябва да достигнат до 6% от БВП. В тези параметри са необходими запазването на темповете на растеж на заплатите на учителите, както и нова визия за детските градини, тяхното финансиране и обезпечаването на образователната система с нови учители, тъй като застаряването в сектора е сериозен проблем. Коментираха се продължителността на мандатите на директорите на училищата; профилираните паралелки и съживяването на професионалните гимназии, чийто статут трябва да бъде регламентиран по нов начин, защото това са местата, където се подготвят така необходимите и вече в остър дефицит средни специалисти за бизнеса. Квалифицираната работна сила не достига, споделиха участниците в срещата и не скриха разочарованието си от политиките на предишни правителства, загърбили този проблем през годините на прехода. Сериозни мнения бяха изказани и по отношение на демографската криза.
Водени от реалността на поставените въпроси и повдигнатите теми, участниците в срещата се обединиха около становището, че ВМРО ИМА МЯСТО В СЛЕДВАЩИЯ ПАРЛАМЕНТ, защото нейните представители в законодателната и изпълнителната власт са успели за отминаващия мандат да задвижат необратимо народополезни инициативи с далечен прицел във времето и в името на бъдните поколения.
„ВМРО остава стабилен партньор на синдикатите, защото по много от основните приоритети в програмата на партията ние констатираме доближаващи се или идентични становища и позиции. С оглед на спецификата на нашата промишленост, в региона се очерта наистина сериозен недостиг на средни специалисти за многото химически предприятия на територията на областта. Липсват още шлосери, стругари, заварчици, и дори и хлебари, колкото и странно да прозвучи това. Нашите бъдещи намерения са да продължим да работим на законодателно ниво за стабилизирането и необратимостта на плавния растеж на доходите, като средната работна заплата в края на следващия мандат ориентировъчно трябва да достигне до 2500 лв. Няма връщане назад, ние ще отстояваме постигнатото дотук. ВМРО разполага с реална визия за бъдещето. Очертали сме ясни политики, за да направим България просперираща държава в европейското семейство и да бъдем равни сред равните, а не в дъното на класациите. Очевидно можем, защото 300 лв. минимална пенсия звучаха преди четири години като утопия, но тази пенсия вече е факт. Растеж на доходите, без да застрашим от прегряване социалната система, стабилност и сигурност за българското семейство, национален консенсус за европейската ни външна политика – това са нашите приоритети.“, подчерта Галин Григоров.
Кандидатът за народен представител Росица Георгиева отговори на десетките въпроси, свързани с развитието на образованието в региона.Тя сподели експертно становище, че въвеждането на мандатност за директорите на училищата е въпрос, който може да бъде решен по много начини, но най-демократично би било да се въведе атестационна норма за оценка на труда и на тази база да се говори и регламентира определен срок за заемане на длъжността директор. Според Георгиева следващите народни представители наВМРО от Русе в 45-тия парламент имат и подготовката, и желанието, и професионалната експертиза да работятрезултатно в интерес на българското образование, което заслужава още по-добрихоризонти пред своето развитие .
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай