Чуждестранните производители на полупроводници, батерии за електрически автомобили и фармацевтични продукти ще продължат да притискат производството в САЩ, освен ако Конгресът не предостави допълнителни стимули за местното производство, заявиха представители на Intel Corp. и Ford Motor Co., цитирани от Bloomberg.
Джордж Дейвис, главен финансов директор на технологичния гигант Intel, заяви пред финансовата комисия към Сената, че федералните власти трябва да обмислят широк спектър от мерки, включително безвъзмездни помощи за производството на чипове, които според демократите и републиканците са от решаващо значение за националната сигурност.
„Ако погледнете Китай, Тайван, Южна Корея - всички региони, в които се наблюдава значителен ръст в производството на полупроводници - това става чрез координиран набор от политики, които стимулират инвестициите“ посочва Дейвис, добавяйки: „САЩ не заемат подобна позиция“.
„Кризата при веригите на доставка, която предизвиква множество опасения, се отнася до полупроводниците“, заяви председателят на финансовата комисия към Сената Рон Уайдън по време на изслушването. „Те са ключов компонент при автомобилите, медицинските изделия, домашните електроуреди, телефоните и компютрите, както и при отбранителните технологии", добавя той.
Уайдън заяви, че работи с двама демократи, Деби Стабеноу от Мичиган и Майкъл Бенет от Колорадо, по законопроекта, който ще осигури ползи за местното производство и за възобновяемата енергия.
Документът „ще разшири производството на критични технологии като полупроводниците, батериите и соларните компоненти“, посочват сенаторите. „Тези предложения биха увеличили значително федералните инвестиции както в технологията, необходима за преход към икономика с нулеви емисии, така и по отношение на работниците, необходими за разработването и производството на тази технология“, добавят те.
Планът на президента Джо Байдън за инфраструктурата, който Белият дом иска да актуализира тази година, може да включи данъчни облекчения за компании, които възстановяват своята работа на фона на пандемията и разширяват производството си в рамките на САЩ.
Още като кандидат-президент Байдън призова за 10% данъчна санкция за американски компании, които преместват производствените си операции в чужбина, и 10% данъчен кредит „Произведено в Америка“ за компании, които създават работни места в САЩ.
Джонатан Дженингс, вицепрезидент на Ford „Глобални покупки и връзка с доставчици“, заяви, че Конгресът трябва да запази 21-процентмния корпоративен данък, докато администрацията на Байдън обмисля увеличаване на данъка до 28% като начин за компенсиране на разходите по инфраструктурния план.
Двупартийното законодателство, представено тази седмица, би удвоило стойността на данъчния кредит за научноизследователска и развойна дейност за някои индустрии и също така ще позволи на компаниите незабавно да приспаднат разходите.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай