Събота, 23 Ноември 2024

Общините могат да бъдат добър горовладелец

   Общините могат да бъдат добър горовладелец
Публикация   05 Март, 2021   /     Текст и снимки: Румен НИКОЛАЕВ   /     894

   Общините могат да бъдат добър горовладелец. Около този извод се обединиха вчера кметове на общини в страната, членове на УС на Осоциация общински гори. Те се събраха в Туристическия център в Бръшлен /Сливо поле/, където по покана на председателя на сдружението, кметът на Сливо поле Валентин Атанасов, се проведе заседание на управителното тяло.

  На него присъстваха председателят инж. Тихомир Тованов, кметовете на общините Болярово- Христо Христов, община Средец- община Болярово- Илиян Жеков, Емил Илиев- община Струмяни и Камен Илиев- община Ихтиман, председател на КС на АОГ.

    Гости и  участници в заседанието бяха и Огнян Савянов, РДГ- Русе, Борислава Личева, директор на Природен парк "Русенски Лом", Валентин Карамфилов, експерт, председателят на Общинския съвет на Сливо поле Илиян Иванов и зам. кметът Михаил Чиликов.

     Участниците се представиха с кратка характеристика на общинската горскостопанска структура, която ръководят.

   Председателят Валентин Атанасов запозна присъстващите с проведената заедно с изп. директор Тихомир Томанов среща при министър Танева, на която е била потвърдена готовността за партниране по отношение на всички проблеми, свързани с горите и тяхното управление.

    32-ро Заседание на УС на АОГ обсъди подготовката за   годишната среща на лесовъдния състав на АОГ с ръководството на ИА по горите през април в Стара Загора.

   Предвидено е разясняване от страна на ИАГ на последните промени в основните наредби за сектор гори и горско стопанство. Планирана е дискусия по актуални проблеми от практиката на горските служители в общините.

   Направен бе отчет и за дейността на асоциацията, както и на финансовото и състояние.  Привлечените от Асоциацията нещатни сътрудници  от страна на общините активно са участвали в подготовката на проекти по отделните подмерки на мярка 8 от ПРСР. За съжаление подмерките 8.1 за залесяванията и 8.5, въпреки проявеното настояване, Управляващият орган – МЗХГ и Разплащателната агенция са ги включили в индикативния график едва за последната година от времето на програмата, а това е което обрекло на невъзможност тяхното изпълнение.

    Участниците в заседанието обсъдиха и новата горска стратегия на ЕС след 2020 г. Акцент бе осигуряване на съгласуваност между политиките на ЕС, свързани с горите посредством ясни и изпълними цели. Горска адаптация, здраве и устойчивост да бъдат подсигурени повече от всякога, както и подобряване на екосистемни услуги, които предлагат горите, социална употреба на гори и възстановяване

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още