За хората, които ще получават минимална и максимална пенсия, е по-изгодно да не прехвърлят партидата си от частния пенсионен фонд към държавното обществено осигуряване. Това разясни бившият управител на Националния осигурителен институт (НОИ) Бисер Петков в интервю за Би Ти Ви.
Той разясни новите положения в Кодекса за социално осигуряване, които уреждат фазата на изплащане на втората пенсия.
Първите пенсионери, които ще получават пенсии и от втория стълб, се очакват през септември 2021 г. Тогава част от родените през 1960 г. жени ще навършат определената в чл. 68, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване пенсионна възраст. Първите по-значителни групи пенсионери от универсалните пенсионни фондове се очакват след 2024 г., когато и родените през 1960 г. мъже ще навършат такава възраст. Депутатите дадоха възможност осигурените да прехвърлят парите си от частния фонд към НОИ и обратно.
Обяснението на Петков за хората, които са се осигурявали минимално, е че държавата гарантира пенсия от поне 300 лв. (сумата е валидна за тази година, а занапред най-вероятно ще расте - бел. ред). Така от една страна държавата ще им доплаща от реалния размер на пенсията до 300 лв., а частният фонд ще добавя още някаква сума. За хората с максимални пенсии пък важи обратната логика - държавата ограничава административно максималния размер (1440 лв. в бюджета за тази година) и така отново всичко, получено от частния фонд, ще е в плюс.
Всички останали - между минималния и максималния размер, е добре да се поинтересуват на първо място в кой фонд са осигурени и да поискат от дружеството, което го управлява, информация за наличностите по своята партида. След това кандидат-пенсионерът е добре да направи справка и в НОИ (това може да стане и онлайн с персонален идентификационен фонд).
Бисер Петков напомни, че според новоприетите от депутатите текстове пенсията от първия стълб (изплащана от НОИ) ще се намалява с 9%. Логиката е в това, че част от осигурителната вноска на хората, родени след 1960 г., е отивала във втория стълб от създаването му през 2000 г. Той препоръча на хората, които ще направят справка в НОИ в близките дни, да намаляват получения резултат с 9%, защото законовите изменения още не са отразени в софтуера. Експертът напомни, че този коефициент ще нараства с годините с нарастването на периода на осигуряване в пенсионен фонд.
Друга особеност на функционирането на втория стълб е в това, че при него няма изискване за осигурителен стаж, а само за възраст, отбеляза Петков.
Той препоръча хората да обмислят внимателно кой от трите пенсионни продукта, предвидени в новото законодателство, да изберат - пожизнена пенсия за старост, разсрочено плащане или еднократно плащане (когато средствата по партидата са до 3 минимални пенсии). По думите му е важно всеки да реши дали да получава по-големи суми приживе или по-малки, но да гарантира на близките си наследяване.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай