„Трябва да осъзнаем, че нашата България се нуждае от ново Възраждане, ново пробуждане, ново единение и голяма обща цел“, каза кметът Пенчо Милков по повод 143-годишнината от Освобождението на Русе от османско иго.
Празникът бе отбелязан с благодарствен молебен на Русенската Света митрополия. Венци и цветя пред Вечния огън в Пантеона на възрожденците поднесоха генералният консул на Руската федерация Андрей Громов, областният управител на Русе Галин Григоров, общински съветници и граждани.
„На този ден градът най-накрая придобива духа на свободата, а жителите му- спокоен живот“, сподели в речта си руският консул.
За патриотичното настроение допринесе и солиста от детска вокална група „Слънце“ при Общинския детски център за култура и изкуство Мартин Сиромахов, който изпълни акапелно „Хубава си, моя горо“. Пред входа на Пантеона на възрожденците, където се проведе днешната церемония, беше строен и почетен караул от Регионален клуб „Традиция“. Освен това от дружеството представиха и оръжия от периода на Руско-турската Освободителна война. Освен да се докосне до оръжията, всеки можеше да научи и нещо ново за тях или за водените сражения за Освобождението на България не само около Русе, но и в страната.
По време на Руско-турската освободителна война (1877-1878 г.) жителите на Русе и околните селища също взимат участие в боевете на руската армия и българското опълчение. От началото на войната Тома Кърджиев е разузнавач и преводач в 13-и корпус на княз Дондуков-Корсаков. Червеноводският четник Атанас Узунов се сражава в боевете при Стара Загора и Шипка и е награден с Георгиевски кръст за храброст. Един от основателите на Русенския революционен комитет, Ради Иванов, е зачислен като подофицер в 12-и Хусарски ахтарски полк. Петрана Обретенова, по-голямата дъщеря на Баба Тонка, е милосърдна сестра на 12-а дружина в Свищовската болница.
В Опълчението участват над сто души от Русе, много от които падат в боевете.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай