За втора поредна година държавният бюджет не успява да събере планираните приходи от корпоративен данък. Неизпълнени са и приходите от ДДС, показва годишният доклад за дейността на НАП през 2011 г. Докладът тази година се забави, а детайли по всички приходни параграфи в него няма.
Корпоративният данък е с едно от най-големите неизпълнения в данъчните приходи за 2011 г., показва отчетът. При планирани 1.54 млрд. лв. държавата е събрала 1.36 млрд. лв., или неизпълнението е 12.1%. Предвидените постъпления не бяха изпълнени и през 2010 г., но тогава с по-малко - 4.5%.
Голямо е неизпълнението на корпоративния данък при застрахователните дружества. Тук са отчетени 27.7 млн. лв. постъпления, или с 43.1 млн. по-малко от събраното през 2010 г. Банките на свой ред също са отчели намаление от 21% на печалбите вследствие на обезценки на кредити и вземания. Така за 2010 г. банковият сектор е заработил печалба от 617 млн. лв. Не е ясно има ли неизпълнение на основния приходоизточник при корпоративния данък - нефинансовите предприятия. Голямо неизпълнение - 12.6%, има и при данъка върху дивидентите, което също е показателно за икономиката.
Новост е отчетеното неизпълнение на приходите от ДДС. Държавата е събрала 162 млн. по-малко спрямо планираните 3.36 млрд. лв. Нетните приходи от ДДС намаляват в последните 2 г. Като обяснение за намалелите приходи през 2011 г. се сочи ръстът на износа от 30.6%, в резултат на което расте и размерът на възстановеното ДДС. На фона на свиващите се приходи от ДДС е под въпрос намерението на кабинета да намали ставката с 2%.
С най-добро изпълнение - 104.4%, през 2011 г. е данъкът върху доходите на физическите лица. Постъпленията тук отдавна задминаха приходите от корпоративен данък, като за 2011 г. възлизат на 2.16 млрд. лв. и растат въпреки кризата и свиването на заетостта. Едно от обясненията е вдигането на минималните осигурителни прагове.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай