Чешката полиция е започнала в края на миналата година наказателно разследване на обстоятелствата около продажбата от енергийния гигант ČEZ на ТЕЦ "Варна", на която мажоритарен собственик е Ахмед Доган. Върховната прокуратура в Прага е в течение на случая, който се ръководи от екип от град Храдец Кралове.
Това съобщи пражкото издание Seznam Zprravy, известно с журналистическите си разследвания и фокус върху оригинални новини и анализи за бизнеса и международни теми. Говорителят на ČEZ Ладислав Кржиж казва в публикацията, че все още не знае за полицейско разследване на казуса с българската централа и "нямаме каквито и да било индикации за това".Инициативата идва от Пиратската партия на Чехия, която твърди, че от сделката в България компанията е изгубила милиарди крони. Лукаш Вагенкнехт, член на горната камара на парламента, казва, че щетата може да достигне 8.5 милиарда крони (над 326.6 милиона евро). "Това е сума, с която можеше да се построят 60 км магистрала, и резултатът определено не се дължина неблагоприятни обстоятелства, а на подозрителна дейност, която лично съм анализирал в България", обяснява той пред Seznam Zpravy. Държавата е мажоритарен собственик в ČEZ и действията ѝ вероятно са ощетили данъкоплатците, допълва Вагенкнехт.
-
"ТЕЦ Варна" ЕАД бе продадена в края на 2017 г. на "Сигда" ООД на Данаил Папазов - бивш транспортен министър и дългогодишен директор на Пристанище Варна. Броени месеци по-късно фирмата без опит в енергетиката е придобита от Доган, който вече е само почетен председател на ДПС, и централата като част от т.нар. студен резерв на България започва да получава милиони левове от бюджета.
Seznam Zpravy обяснява за читателите си, че чешката компания купува ТЕЦ "Варна" през 2006 г. срещу 206 милиона евро, а други 100 милиона евро са вложени за увеличаване на капитала. "Но експлоатацията на съоръженията не е съвсем печеливша - отчасти заради намесата на българската държава и неблагоприятното регулиране, но и заради зависимостта от внос на скъпи антрацитни въглища", пише изданието.
Така се стига до решение през 2014 г. централата да бъде спряна и продадена три години по-късно при оценка около 50 милиона евро на фирма на децата на Папазов. През 2019 г. Михалек заявява, че е изненадан, че централата е "превзета от влиятелния задкулисен играч и политик Ахмед Доган, свързан с Русия", и че спряната през 2015 г. ТЕЦ внезапно заработила и започнала да носи печалба.Продажбата на централата е прозрачна, ČEZ избра най-изгодната оферта и се оттегли от този бизнес в България със скромна печалба, обяснява говорителят Кржиж. Той посочва, че обектът във Варна трябва да се разглежда в цялост, тъй като част от активите му били прегрупирани."След публикуване на разкритията ни с нас се свърза сенатор Вагенкнехт, който вече беше подал сигнал в Чешката прокуратура. Заедно подготвихме и през ноември 2019 г. подадохме сигнал и до българската прокуратура. С постановление от края на 2020 г. Софийска градска прокуратура прие, че няма данни за престъпления, без да разгледа по същество множеството факти, изложени в сигнала, и без да извърши необходимите процесуално-следствени действия. В момента подготвяме жалба срещу постановлението", заявява Лора Георгиева, старши правен експерт на АКФ, в разпространено съобщение на фонда.
"И до днес реална институционална реакция по случая "ТЕЦ Варна" в България липсва. Българските институции не виждат множеството "червени флагове" за нередности в цялата схема по закупуването и експлоатацията на ТЕЦ "Варна" и прилежащото Пристанище Езерово. Приветстваме започналото разследване на Чешката върховна прокуратура и се надяваме то да защити интересите и на чешките, и на българските граждани и данъкоплатци", коментира и Бойко Станкушев, директор на Антикорупционния фонд.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай