Събота, 23 Ноември 2024

„Хоро“ се завръща на сцената в Русе

„Хоро“ се завръща на сцената в Русе
Публикация   15 Ян, 2021   /     akcent.bg   /     822

Театърът кани русенци на първия безплатен спектакъл за годината.

   На 22 януари от 19:00 часа ще бъде изиграно първото представлениена спектакъла „Хоро“, от началото на пандемията през месец март, по романа на Антон Страшимиров.Ситуацията с Covid-19отложи дълго подготвяно турне на спектакъла в град София, където в зала 2 на НДК, позната като театър „Азарян“, трябваше да се изиграе пред повече от 160 официални гости, критици и театрали. Впечатляващата постановка на режисьора Петър Денчев е напълно безплатна за зрителите, но те ще трябва да посетят касата на театъра, за да получат  билет с място на нулева цена. Това е необходимо, за да не бъдат надвишени разрешените 30% запълване откапацитетана театралните салони и да се осигури необходимото санитарно разстояние между зрителите.

   Ситуацията е „първият печели“ – билети ще бъдат издавани от касата до изчерпване на 180-те места в салона на Голяма сцена, които в случая представляват 30% от 600 седалки. Останалитежелаещи зрители ще трябва да следят официалната Фейсбук страница на института и местните медии, за да се информират за следващия безплатен спектакъл през февруари.

   Тази инициатива беше обявена отдиректора на театъра Орлин Дяков на 19 ноември 2020 година, по време на сесия на Общински съвет – Русе.Тогава той направи емоционално обръщение към гражданите на града от трибуната на старейшините, в което изрази благодарност, почит и уважение към русенската публика и към русенци въобще, обещавайки по един безплатен спектакъл всеки месец от 2021-ва година. „В това… няма да си позволя да кажа идиотско време, тези хора не ни изоставиха. Те пълниха салоните и с това ни даваха кураж“ каза той от позицията си на мениджър на сценичен културен институт, а не на общински съветник.

   „Хоро“ на Антон Страшимиров ни връща към един жесток сюжет - една сватба се оказва ритуал с обърнат знак. Смъртта заменя празника, прелива в грозни кражби и изстъпления на фона на насилието от Септемврийските бунтове от 1923 година. Какво прави тази история така актуална в днешния ден? Насилието, било то държавно, лично, породено от тероризъм ни преследва на всяка крачка и през новия век. Всяка една общност е „бременна“ с насилие, а е въпрос на зрялост да се идентифицират проблемите преди насилието да се превърне в съдържание на живота. Ние, които се изправяме пред тези морални и нравствени деформации, описани от Страшимиров си задаваме въпросите има ли невинни, има ли начин този Апокалипсис да бъде избегнат, но отговорите остават за зрителите.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още