Една добра и една лоша новина съдържа за България новото издание на доклада на Световната банка "Глобални икономически перспективи", който се изработва на всеки 6 месеца.
Добрата е, че се подобрява прогнозата за това как е завършила 2020 г. българската икономика. През юни имаше влошена (спрямо януари 2020 г.) оценка за спад от 6.2% от БВП. Сегашната е коригирана на свиване от 5.1%.Лошата новина е, че има корекция надолу в очакванията за 2021 г. - от растеж от 4.3% в юнската прогноза на ръст от 3.3% в новата.
В краткосрочен план перспективата за растеж е засенчена от рязкото увеличаване на несигурността заради новата вълна от зараза от COVID-19 и поредни национални карантини и ограничения в страни от еврозоната. Това означава и намалено търсене на вносни продукти от страни като България, включително заради свито потребление и инвестиции от домакинствата и фирмите.
Ако се проточат ограниченията за пътуване (Германия, например, обяви късно във вторник, че ще изисква вече два теста за коронавируса от пристигащите от рискови райони, каквито в момента имат всички държави в ЕС), ръстежът ще е по-слаб в икономики, зависещи от туризма.
Продължителна безработица и затворени училища заради пандемията ще доведат до пропуснато време за изграждане и подобряване на умения и придобиване на познание, предупреждават от банката. В средносрочен план това ще се усети негативно върху икономиката и инвестициите.
Някои страни разчитат на достъпа до помощните фондове на ЕС за преодоляване на икономическите последици от пандемията. Но реално използването на милиардите от специалния инструмент зависи от капацитета на националната администрация да подготви адекватни проекти и да ги реализира, за да усвои средствата. Очакванията на Световната банка за България са, че тя ще се възползва от малко над половината предвидени за нея средства.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай