Събота, 23 Ноември 2024

За малцина пандемията се превърна в златна кокошка

 За малцина пандемията се превърна в златна кокошка
Публикация   27 Дек, 2020   /     akcent.bg   /     760

Богатите станаха още по-богати, а Безос и Мъск – най-богати

   Всяко апокалиптично събитие в историята оставя след себе си милиони безработни и разорени, хиляди рухнали бизнеси. Икономическите щети от коронавируса тепърва ще се изчисляват - Европа току-що навлезе във втори, по-лош от първия локдаун. Но при всяко подобно събитие има и такива, които печелят. Дали ще са производители на оръжие по време на война, на високотехнологични комуникационни продукти в период на физическа изолация, или на медикаменти и ваксини при хуманитарна криза - една шепа хора, за добро или зло, успява да осребри бедствията като никой друг. 

   Една интересна статистика на организацията Americans for Tax Fairness ("Американци за данъчна справедливост"), която изчисли нетното нарастване на богатството на 651 американски милиардери през последните девет месеца, казва следното: ако ултрабогатите споделят своите "пандемични бонуси" с 300-те милиона жители на САЩ,

всеки американец ще получи по 3000 долара

   И богатите пак ще си останат по-богати, отколкото са били през март. Ръстът на печалбите е дори по-висок за 400-те китайски милиардери, които са забогатели със 750 милиарда долара през апокалиптичната 2020-а.

                И все пак, поименно?

Както и миналата година, най-богатият човек на планетата остава основателят на Amazon Джеф Безос. Въпреки развода със своята съпруга Макензи Скот, който отнесе голяма част от състоянието му (с брачното обезщетение и 4-те си процента акции от "Амазон" бившата г-жа Безос на свой ред се нарежда сред най-богатите с лично имущество от $60 млрд.), за него 2020-а премина блестящо. Безос нагази в пандемията с лично богатство от 113 милиарда долара, а през декември го бе увеличил с над 63% - вече се радва на 184 млрд. В условията на социална изолация и затворени магазини услугите на най-голямата платформа за онлайн търговия са търсени както никога преди. Докато други световни концерни съкращават хиляди служители, Безос е назначил 400 000 нови работници, за да покрият френетичните обороти преди най-тъжните коледни празници на века.

   Успехът неизбежно му носи и редица критики. Преди броени дни парижки съд постанови, че в условията на коронавирус американската фирма за онлайн търговия не прави достатъчно за опазването на здравето и сигурността на служителите в логистичните си центрове. В решението се посочва, че "Амазон" трябва да направи оценка на риска във всичките си складови помещения и да вземе необходимите мерки в защита на работещите там. За това алармираха и трима служители на компанията в САЩ, които впоследствие бяха уволнени с аргумент "систематично нарушаване на вътрешните правила на компанията".

   "Гардиън" посочва, че до октомври над 20 000 служители на "Амазон" са били заразени с коронавирус. Изданието нарича мениджмънта на Безос

"капитализмът на чичо Скрудж"

и припомня, че през цялата си 25-годишна история неговата компания се е съпротивлявала яростно срещу обединяването на служителите си в профсъюзи, които да осигурят тяхната безопасност и достойнство по време на работа.

   Макар да остава втори по сумарно богатство, има един предприемач, който тази година е забогатял повече дори от Безос - Илон Мъск. Роденият в ЮАР създател на Tesla и SpaceX е успял да "заработи" 118 млрд. долара през последните девет месеца на 2020-а. Преди това активите му възлизаха на "скромните" 24 милиарда.

   През януари т.г. неговата компания за производство на електромобили се нареди втора сред автомобилните концерни с най-висока капитализация (изпреварвайки "Фолксваген"), а неотдавна задмина световния лидер "Тойота". Дали са по-качествени и надеждни "Теслите" на Мъск, не е тема на този разговор, но предприемачът визионер продава не просто коли, управлявани от дисплея на смартфона - той продава мечти. През май Илон Мъск със SpaceX успя да

възроди космическата програма на САЩ

- за пръв път от совалката "Атлантис" през 2011-а към МКС се отправи американски пилотиран полет. С ракетата на Мъск успешно отпътуваха двама астронавти, а през ноември - още четирима.

   Основателят на Tesla и SpaceX се прочу и със своите скандални изказвания за COVID-19. През октомври Мъск заяви, че нито той, нито семейството му ще си поставят ваксина - дори нарече Бил Гейтс, известен с инвестициите и промотирането на имунизациите, "тъпак". В същия подкаст на "Ню Йорк таймс" 49-годишният милиардер коментира карантинните ограничения в САЩ като "неетични", тъй като заради тях фабриката на Tesla също трябваше да затвори. На коментара на журналиста, че заради неспазване на мерките в САЩ са починали хиляди, Мъск отвърна: "В крайна сметки всички умират", и напомни, че SpaceX не е спирала и за ден през цялата пандемия: "Имахме разрешение, защото вършехме работа, свързана с националната сигурност". През ноември пък Илон Мъск се разболя и изобличи като неточни популярните напоследък антигенни тестове, като си направи 4 в един ден - от тях два излязоха положителни, два отрицателни. Но той никога не сподели с обществеността резултата от PCR-а, който уж направи след това.

   Сред най-забогателите е и създателят на "Фейсбук" Марк Зукърбърг. Неговите активи надхвърлиха 100 милиарда долара, след като се удвоиха по време на кризата. През последните седмици обаче 36-годишният предприемач бе 

подгонен от Федералната търговска комисия 

и коалиция от 46 щата, които заведоха антитръстово дело срещу технологичния гигант, обвинявайки го в злоупотреба с монопола му в социалните медии. Искът е свързан с придобиването на "Инстаграм" и WhatsApp, съответно през 2012 и 2014 г. "Фейсбук" е обект на засилен антитръстов контрол и в Европа, а ЕК провежда предварително разследване на контрола и използването на потребителските данни от компанията, включително за рекламни цели.

   Макар да изостава от рекордьорите, рязко подобри своя стандарт и китаецът Ерик Юан. 50-годишният предприемач създава своя най-успешен продукт преди 9 години. Видеоплатформата Zoom излезе на борсата едва през 2019-а, а само месеци по-късно акциите ѝ просто експлодираха. Състоянието на Юан днес се изчислява на 16 милиарда долара.

   Ерик Юан е роден в източната китайска провинция Шандун и е учил математика и компютърни науки, преди да се премести в САЩ през 90-те и да стане инженер в WebEx. След като компанията е придобита от Cisco, новият собственик отказва да подкрепи идеята му за просто приложение, подходящо за света на смартфоните - ето защо Юан напуска, за да го създаде сам. Възходът му в Силициевата долина съвпадна с нарастващото напрежение между САЩ и Китай. След като пандемията превърна Zoom в нещо обичайно в домакинствата, последваха „отвратителните слухове и дезинформации“, както ги нарича Юан – въпроси за неговата лоялност и подозрения дали Zoom не е всъщност

инструмент за шпионаж от страна на Пекин

(една трета от работната сила на компанията се намира в Китай). Предприемачът, който е гражданин на САЩ от 2007-а, твърди, че неговият дом отдавна е в Америка. Въпреки това експерти по киберсигурност остро критикуваха сигурността на Zoom и възможността за нахлуване на нежелани "гости" в частни разговори на платформата.

   Добре се справя и неговият сънародник от Ханджоу Джак Ма. Основателят на китайския конкурент на "Амазон" - "Али Баба", за деветте пандемични месеца е добавил 14 милиарда към досегашното си състояние от 38.8 милиарда долара. Имането си умножават и традиционно богатите като Бил Гейтс и Стив Балмър от "Майкрософт", Лари Пейдж и Сергей Брин от "Гугъл", Лари Елисън ("Оракъл"), Майкъл Дел ("Дел"), продавачите на лукс Бернар Арно (LVMH) и Франсоа Пино (YSL, "Гучи"), собственикът на "Найки" Фил Найт и др.

   Някъде в долната част на класацията е един неочакван милиардер, който не притежава личен автомобил и ходи на работа в лабораториите на "Бионтек" с колело. Това е германецът от турски произход Угур Шахин, който заедно със съпругата си Йозлем Тюречи и сътрудничеството на концерна "Пфайзер" (апропо шефът на фармацевтичния гигант Алберт Бурла е грък от Солун) разработи ваксината, към която с надежда днес са обърнати милиони погледи по света. 

    Шахин е роден в Искендерун, но 4-годишен пристига с майка си в Кьолн, където баща му вече работи във фабриките на “Форд”. Завършва медицина в Кьолнския университет, а през 1992-ра защитава докторска степен. Дори в сватбения си ден с Йозлем Шахин отскача до гражданското набързо, преди да се върне в лабораторията. Семейната им компания "Бионтек", основана през 2008 г. с основна цел разработката на технологии и медикаменти за имунотерапия на онкоболни пациенти, днес има 1800 служители. През 2019-а фондацията на Бил и Мелинда Гейтс инвестира в нея $55 млн. за изследвания върху СПИН и туберкулоза. След изобретяването и регистрацията на иРНК ваксината срещу COVID-19 Угур Шахин се нарежда сред най-богатите германци - стойността на неговия дял в "Бионтек" се изчислява на 2 млрд. долара.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha