Неделя, 5 Януари 2025

Антиоксидантите могат да разрушат ДНК

Антиоксидантите могат да разрушат ДНК
Публикация   01 Апр, 2012   /     в-к "Класа"   /     680

       Известно е, че антиоксидантите помагат против остаряването, като защитават генетичния материал от вредни химикали, но изглежда, че историята е по-сложна, предаде “Сайънс дейли”. Изследователи от Националния институт по здравеопазване на САЩ са показали, че някои антиоксиданти увреждат ДНК и убиват клетките, вместо да ги защитават. Откритията им показват също, че тези изненадващи действия могат да помогнат при лечението на рак, но може да създадат и проблеми при използването на антиоксиданти за лечение на други болести, например диабет. Този неочакван извод вероятно ще има “важни клинични приложения при лечението на хора с рак, особено ако предишните терапии не са оказали ефект”, смята водещият автор на изследването Кюнджае Мюн, експерт по генетика и молекулярна биология към американския Национален институт за изследване на човешкия геном.
Много хора се опитват да повишат нивото на антиоксидантите, като консумират плодове, зеленчуци, зърнени храни и ядки, или като вземат витамини като A, C, E и бета-каротин. Някои изследвания показват, че антиоксидантите премахват свободните радикали, резултат от изгарянето на кислород при нормалното вдишване. Свободните радикали предизвикват химически реакции, които могат да навредят на клетъчни компоненти, включително ДНК, което да доведе до болест.

 

Мнозина се надяват, че като включват антиоксиданти в диетата си, може да забавят процеса, който допринася за стареенето. Д-р Мюн не се е опитвал да опровергае този подход и новите открития може да не го променят из основи; като за това ще са необходими още много изследвания. Вместо това лабораторията му е изследвала възстановяването на ДНК, системата от ензими в клетката, която поправя грешките и други щети, които редовно се натрупват върху ДНК, докато клетките просто живеят и се делят. Изследователите знаят, че естествено появяващите се дефекти на ДНК може да доведат до множество болести, включително рак. Д-р Мюн и групата му са се опитвали да идентифицират химикалите, които увреждат ДНК, и след това да ги използват, за да изследват механизмите за клетъчно възстановяване. С помощта на два други екипа и национални агенции, заинтересувани от влиянието на околната среда, те са изпробвали около 6000 съединения. При това те са открили, че 22 антиоксиданта увреждат ДНК, а 3 от тях се използват или се проучват за лечение на болести, включително диабет тип 2, сърдечни заболявания, хроничен хепатит, остеопороза, както и за забавяне на стареенето. От друга страна, антиоксидантите са убивали болестотворните клетки, например на туморите. Според данните на изследването антиоксидантите в червеното вино не оказват вредно въздействие, вероятно поради ниската дозировка. Друга изненада за учените се оказало, че въпреки увреждането на ДНК, антиоксидантите не са причинявали генетични мутации. Това им дава още едно предимство за борба с рака пред стандартната химиотерапия, подчертава д-р Мюн. Очаква се като следваща стъпка да бъдат изпробвани над 300 хиляди съединения. Ще се наложат още изследвания, за да се установи какви дози антиоксиданти са безопасни.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha