Цели 82% от българите оценяват като "лошо" състоянието на икономиката, над половината (53%) казват същото за финансите на домакинството им, а 43% са настроени в следващите 12 месеца да стане още по-зле.
Данните са от разпространеното в петък проучване на Евростат в 27-те страни от ЕС. То е проведено между 9 и 27 юли сред общо почти 26 700 души. За България това е времето точно в началото на протестите срещу правителството и главния прокурор Иван Гешев, провокирани от сблъсъка с охраната на "морските сараи" край Росенец и акцията на въоръжена група на прокуратурата в президентството в София.
Данните на Евростат показват още към този момент дълбоко недоверие на българите към правителството им - 71% (плюс 10% казват "не знам") и парламента - 75% (и 12% "не знам"). При такава изходна позиция с едва 19% доверие в кабинета и 13% към парламента управляващите от ГЕРБ с подкрепата на т.нар. патриоти започнаха маневрата с предлагането на изцяло нова Конституция на България.
Разликата между България и средните показатели за Европеския съюз е серизона - 34% от анкетираните са казали, че икономическата ситуация в страната им е "добра", докато този отговор са избрали близо три пъти по-малко българи - 12%.
Същото важи и за оценката на това, което хората виждат в живота и обкръжението си. За финансовото състояние на домакинството "добре е" са казали средно 70% в ЕС и 41% от българите. За личното си благосъстояние "лошо" са посочили 40% от българите и средно 24% от европеците.
На този фон българите и европеците са еднакво песимистично настроени за това какво ще се случи до юли 2021 г. - да остане същото състояние на икономиката и безработицата очакват 29%, а за влошаване са настроени 40-47%. В България показателите са малко по-добри, но това може да е привидно, защото 11% от българите отговарят с "не знам", докато без мнение са средно само 3% от европейците.
И в България, и средно в ЕС е едно и също очакването за това дали анкетираните ще си изгуят работата - между 61% (в България) и 58% (средно в ЕС) смятат, че ще се запази сегашното положение.
Проучването показва и някои любопитни разминавания между българи и европейци, когато въпросите навлязат в подробности. Попитани кои са най-важните проблеми пред страната им в момента, българите масово посочват (имат право на 2 избора) икономическите:
- икономическата ситуация: 43% (33% средно за анкетираните от 27-те страни)
- покачващите се цени/инфлацията/разходите за живот: 37% (18%)
- здравето: 32% (31%)
- заетостта: 28% (28%)
- престъпността: 12% (10%)
- имиграцията: 11% (4%)
- престъпността: 10% (8%)
- образователната система: 7% (9%)
- правителствените дългове: 5% (12%)
- околната среда и климата: 4% (14%).
Българите пренасят местните проблеми и в представите си за основните проблеми в целия ЕС. Има съгласие (35% за България и 36% средно за ЕС), че икономиката е водещият проблем или за здравето (23 и 22 процента). Но само 13% от българите са притеснени за публичните финанси на ЕС, докато средният отговор от всичките 27 държави е 23%. За 16% от отговорилите в България проблем на съюза са растящите цени, средният отговор в проучването е 10%. Тероризмът, казват 12% в България, където с изключение на атентата в Сарафово на 18 юли 2012 г. не имало подобен инцидент, докато средното за Европа, където тези случаи продължават, е 7%
. Имиграцията е сред двата основни проблеми на Европа, казва всеки трети (33%) анкетиран българин, в ЕС средният показател е 23%. Околната среда и климатичните промени са посочени сред двата водещи проблеми на ЕС от средно 20% от анкетираните, в България му обръщат внимание 12%
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай