Има ли разлика дали залагаш на блекджек или машинки спрямо спортни събития?
- Има разлика от гледна точка на начина, по който аз работя с хората. Разликата при самия зависим и това, което той ще нанесе на себе си и околните, е нищожна. На мен обаче ми говори къде да търся проблема, откъде е тръгнало цялото нещо. Спортните залози са типични за хора, които имат някаква спортна кариера назад във времето - например някой, който е искал да стане футболист, играл е, но не се е получило на професионално ниво. Тогава търсим къде се е пропукало нещо. Освен всичко друго, което работя като психолог с него, знам, че това е нещо, което го държи, защото така се чувства свързан с играта.
Какво е научното обяснение за хазартната зависимост - допаминова зависимост ли е?
- Когато говорим за хормони и невротрансмитерите, допаминът е част от една група, наречена катехоламини. Да, може и да се води допаминова зависимост, но според мен голямото влияние не е толкова на допамина, колкото на самия адреналин. Тази тръпка, за която те говорят, е именно този адреналин, който се излива в огромни количества. Тоест тук имаме норадреналин, адреналин, допамин и в този смисъл да посочим само един хормон или невротрансмитер не би било удачно.
Как се различава от други зависимости - алкохол или наркотици?
- При другите зависимости веществото, към което човек става зависим, е външно. При тази е вътрешно, тоест при алкохола имаме едно външно вещество, което се вкарва в организма. При хазарта имаш външна стимулация - машинката, рулетката, блекджека - която кара организма да отчита всеки риск по идентичен начин. Дали ще скачаш с бънджи, или ще залагаш пари, тялото изпитва това като риск и организмът сам произвежда веществото, към което се пристрастява.
Как започва една терапия?
- Търся цялостен подход. Когато клиент идва тук, моята работа е да му кажа какво може да направи за себе си като начало, какви предпазни мерки да вземе, за да предотврати последващата игра, да обърне внимание на физическото си здраве, какво да наблюдава в него, и едновременно с това да започнем психотерапия. За мен двете са неразривно свързани и затова първата консултация с мои клиенти е направата на план, след което при последваща среща да видим по кои стъпки, които зависят от него, е тръгнал. Работата след това е психотерапия, като аз предпочитам да добавя нещо повече към работата чрез машините, които имаме - неврофийдбек, аудио-визуално увличане. Те помагат за сваляне на напрежението, а при тези хора това е много ключово.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай