Русе е на второ място в страната след София с 1439 евро за лечение на човек със здравословни проблеми, причинени от лош въздух

Русе е на второ място в страната след София с 1439 евро за лечение  на човек със здравословни проблеми, причинени от лош въздух
Публикация   22:38     22 Окт, 2020 /     akcent.bg   /     434

Стара Загора и София са с най-мръсния въздух в Европейския съюз

Годишно плащаме хиляди лева- лично или през държавата, заради здравословни проблеми, причинени от мръсен въздух. Русе е на второ място в страната след София с 1439 евро за лечение  на човек

   Стара Загора и София са с най-мръсния въздух в Европейския съюз, заяви председателят на Българска асоциация за закрила на пациентите Пламен Таушанов във връзка с излезлия днес доклад CE-Delft на координиращата организация Европейски алианс за обществено здраве (EPHA).

   Докладът е изработен от консорциум от НПО с дейност в обществена полза в 10 европейски държави (Испания, Франция, Германия, Полша, Словения, Унгария, Румъния, България, Нидерландия, Италия) под ръководството на координиращата организация Европейски алианс за обществено здраве (EPHA).

   Проучването изследва социалните разходи, свързани със замърсяването на въздуха в 432 европейски града в 30 държави (групата ЕС-27 плюс Великобритания, Норвегия и Швейцария).

   За всички 432 града в извадката количествено определените социални разходи през 2018 г. са над 166 милиарда евро. В абсолютно изражение Лондон е градът с най-високите социални разходи. През 2018 г. загубата на благосъстояние за неговите 8,8 милиона жители възлиза на 11,38 милиарда евро. Следват Букурещ с годишна загуба на благосъстояние от 6,35 милиарда евро и Берлин с годишна загуба от 5,24 милиарда евро. Големината на града е ключов фактор, допринасящ за общите социални разходи: всички градове с население над 1 милион са сред 25-те градове с най-високи социални разходи, свързани със замърсяването на въздуха.

Графика: Българска асоциация за закрила на пациентите

   В друг доклад "Глобално състояние на въздуха 2020 г.", изготвен от два здравни американски института, се изтъква, че замърсяването на въздуха е убило през 2019 година 476 000 новородени бебета, като най-много са жертвите в Индия и Субсахарска африка, предаде Франс прес.

   В три четвърти от случаите главният замърсител се явяват отровните пушеци, отделяни при изгарянето на некачествени горива в процеса на готвене.

   Налице са все повече сведения за вредата от замърсения въздух по време на бременността.

Според събраните данни от Института за здравно въздействие и Института за здравни измервания и оценки родилките в тези условия раждат бебета с маломерно тегло или значително преди термина.

   "Въпреки че се наблюдава бавно намаляване на зависимостта на домакинствата от горивата с ниско качество, замърсяването на въздуха от подобно изгаряне продължава да бъде съществен фактор за смъртността при новородените", се казва в доклада.

  

       Таблица 2 - Включени ефекти върху здравето при излагане на NO2 (азотен диоксид), PM2.5 (фини прахови частици 2.5) и озон

 

 

Доказани и включени ефекти

Доказани ефекти, но не са включени

Ефекти, вероятни, но невключени

ПЧ10/ФПЧ2.5

- Смъртност от всички причини (хронична) *
- Остра смъртност *
- Детска смъртност ^
- Загуба на работни дни ^
- Дни с ограничена активност (незначителни и нетни) ^
- Хроничен бронхит (ХОББ) ^ - Хоспитализации, свързани с респираторни заболявания ^
- Хоспитализации, свързани със сърдечно-съдови заболявания ^

 

- Употреба на медикаменти
- Симптоми на долните дихателни пътища
- Диабет

Озон

- Остра смъртност *
- Хоспитализации, свързани с респираторни заболявания ^
- Хоспитализации, свързани с кардиологични заболявания ^
- Дни с ограничена активност (незначителни) ^

ХОББ (Хронична обструктивна белодробна болест )

- Хронична смъртност
- Загуба на работни дни

Азотен диоксид

- Повишен риск от смъртност (дългосрочен) *
- Бронхит при астматични деца ^
- Хоспитализации, свързани с респираторни заболявания ^

 

- Сърдечно-съдови ефекти
- Остра смъртност

полициклични ароматни въглеводороди

 

Рак

Сърдечно-съдови ефекти

 

   Източник: CE Delft оценка въз основа на (СЗО, 2013), Холандски здравен съвет, 2018, (Институт за здравни ефекти, 2018), (Американска агенция за опазване на околната среда, 2016), (Комитет по медицинските ефекти на замърсителите на въздуха, 2015)

 

Тагове : въздух ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha