Изборният кодекс е основна тема в парламента от няколко месеца. Досега обаче въпросът за преференциалното гласуване и ограниченията, които кодексът налага върху него, не бе повдиган - нито от парламентарни, нито от извънпарламентарни партии.
Този дефицит бе запълнен днес от шестимата депутати, които наскоро се отцепиха от БСП. Те са внесли свои промени в кодекса, с които предлагат два текста от него да отпаднат.
Според първия на парламентарни избори бюлетините, в които няма отбелязани преференции, се броят като преференция за водача на листата.
А според втория преференциите за даден кандидат са валидни, ако те са не по-малко от 7% от гласовете, подадени за кандидатската листа.
Що се отнася до прага на преференциите, то според мнозина експерти преференциалното гласуване не работи ако прагът е по-висок от 3- 5%. През годините е имало предизборни обещания за сваляне на този праг до такива нива, но това така и не се случи.
Сред експертите има дори идеи за задължително преференциално гласуване - т.е. всеки избирател да е длъжен освен предпочитаната от него партия да отбелязва и предпочитания от него кандидат. Така на практика избирателят ще подрежда листата и ще определя кои от кандидатите да влизат в парламента.
Преференциалното гласуване в рамките на пропорционалните листи е единствения мажоритарен елемент, който съществува в изборното законодателство.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай