До дни ще влезе в сила наредба, която ще регулира заплатите на ректорите. Това обяви образователният министър Красимир Вълчев. Решението идва след като се оказа, че ректори са получавали двуцифрени заплати, според декларациите им за миналата година. Така например ректорът на Югозападния университет проф. Борислав Юруков е получавал месечно почти 16 000 лв. Проф. Евгени Станимиров, който е начело на Икономическия университет във Варна е взимал 9830 лв. на месец. Заплатата на ректора на Софийския университет проф. Анастас Герджиков пък е 2 670 лв.
Ректорът на Русенския университет проф. Белоев е получавал заплата от 3900 лева. В подадената от него декларацията записаната сума включва и възнаграждението му като председател на Общинския съвет, което е 90 на сто от заплатата на кмета.
Заплатите на ректорите се формират чрез вътрешно академично гласуване и са функция на академичната автономия. Министър Вълчев обясни, че с последните промени в Закона за висшето образование е направен опит това да се промени.
"Още в началото на 90-те години на миналия век е избран един краен модел на академично самоуправление. Ректорът се избира вътре от академичната общност…
В крайна сметка често се получава дефицит на лична отговорност, едно капсулиране на висшите училища. Тези възнаграждения на ректорите са изцяло функция на академичната автономия, на това колко взима един професор в съответното учебно заведение, но и функция на чувството за благоприличие на съответните ректори", коментира пред бТВ министър Красимир Вълчев.
Той уточни, че е предложил нова наредба за обществено обсъждане, с която ще бъдат регулирани ректорските заплати и ще зависят от „изпълнението на стратегическите цели и задачи“. След влизането в сила на тази наредба ректорът на Югозападния университет няма да взима по-висока заплата от този на СУ, допълни министърът.
Първият учебен ден ще е присъствен за всички
В поредно интервю министърът коментира, че предстои трудна година за училищата. По думите му първият учебен ден ще бъде присъствен за всички ученици. Разрешението за обучение извън клас на отделни деца ще е срещу медицински документи.
По думите му няма да има задължителен термоскрининг на входа на училищата, защото децата в едно голямо училище с часове няма да могат да влязат. Но ще има медицински филтър – по-скоро преглед на симптоми. Той може да бъде на входа, може през първия час учителят да попита децата има ли някой със симптоми, уточни Вълчев.
Според него едно от най-големите предизвикателства тази година е и липсата на достатъчно резервни учители. Министерството и училищата вече са изготвили списъци в резервни учители.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай