На Илинден българските пивовари отбелязват професионалния си празник. Денят не е избран случайно, тъй като пророк Илия е покровител на родните пивовари.
На територията на България бира се произвежда от хилядолетия, а преди около 150 години започва и промишленото производство на напитката.
Днес у нас се произвеждат десетки видове бира, но най-предпочитана е светлата.
Русе е градът с първите две фабрики "Хаберман" 1876 г. и "Света Петка" - 1877 г. Опитът да се произвежда отново бира с марката "Хаберман се провали", но от година на бирената карта на България и бирената компания "Дунав".
По стара българска традиция, на Илинден се приготвя пиво, от което човек не се напива. А пророк Илия е избран за покровител на пивоварите от игумена на Бачковския манастир епископ Наум, информира Ивана Радомирова от Съюза на пивоварите в България:
„Българските пивовари празнуват своя професионален празник навръх Илинден, тъй като преди 20 години в Бачковската обител тогавашният игумен дядо Наум е кръстил пивоварната индустрия в името на св. Илия. Ние вярваме, че той е нашият закрилник".
Бира се пие в България от хилядолетия, а днес консумацията на пиво на глава от населението е 72 литра или 218 чаши на човек. Най-предпочитана е светлата бира.
„Пилзенският тип бира е най-предпочитан, не само у нас, но и в световен мащаб", добави Радомирова.
Въпреки огромното разнообразие от вносни продукти, българите продължават да предпочитат произведеното у нас пиво.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай