Втори ден поред ръководителите на страните от ЕС не можаха да постигнат споразумение за бюджета за периода 2021-2027 г.
Така специалният Европейски съвет ще продължи и днес вместо планираните първоначално два дни. Разговорите ще бъдат подновени по обяд, след като бяха прекъснати след 13-часов маратон вчера.
Лидерите на 27-те държави членки не стигнаха до съгласие по огласеното на Съвета компромисно предложение на неговия председател Шарл Мишел. В него бяха засегнати два основни спорни въпроса – управлението на Фонда за възстановяване от коронавируса и баланса между грантовете и заемите в него.
Според предложението на Мишел Фондът пак ще бъде на стойност 750 милиарда евро. С тази разлика, че грантовете се намаляват от 500 милиарда евро на 450 млрд., а подлежащите на връщане заеми се увеличават от 250 милиарда на 300 млрд. В новия вид съотношението е точно по добре познатата в България схема 60/40.
Това бе изтълкувано като отстъпка пред „пестеливата четворка“, състояща се от Австрия, Нидерландия, Дания и Швеция. Именно тя и най-вече лидерът й, нидерландският премиер Марк Рюте бяха причина за провала на преговорите в първия ден на Съвета – на 17 юли.
Упоритостта на Рюте доведе до размяна на остри реплики на вечерята на лидерите между него и българския премиер Бойко Борисов.
Премиерът на Нидерландия настоява и решението за баланса между заемите и грантовете да бъде взето с единодушие, а страните да могат да контролират как се изразходват парите. Италианският му колега Антонио Конте обаче отхвърли категорично тази идея снощи. Рим предпочита Еврокомисията да одобрява отпускането на сумите и плановете на правителствата за харченето им. В подобен дух бе и вчерашното изказване на българския премиер Бойко Борисов.
По всичко изглежда, че „пестеливата четворка“ ще стане петица, като към групата ще се присъедини и Финландия. Вчера австрийският канцлер Себастиан Курц заяви, че „квартетът“ има подкрепата на една от северните страни, но не назова името й. След приключването на разговорите снощи обаче „спестовниците“ се събраха в петчленен състав, вече с финландската премиерка Сана Марин. Групата се срещна с германската канцлерка Ангела Меркел, френския президент Еманюел Макрон, Шарл Мишел и председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен.
Същевременно Шарл Мишел предложи вчера нов подход, наречен „свръхспешна спирачка“. Той позвалява на всяка страна от ЕС, която изпитва безпокойство относно начина на отпускане и разпределение на средствата от Фонда, да постави въпросите си пред Европейския съвет или Съвета на ЕС.
Днес се очаква Шарл Мишел да представи ново, преразгледано предложение за бюджета.
На срещата е имало спорове и по въпроса за обвързването на помощта за страните членки с върховенството на закона, твърдят дипломати.
Сигналите какво ще се случи днес са противоречиви. Няколко дипломатимчески източника казват, че има сближаване на позициите. Продължаващите спорове обаче говорят друго.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай