Мнозинството българи предпочитат авторитарен режим пред либерална демокрация. Повечето са готови и да се откажат от свободата на словото или на движението в замяна на финансова изгода, повече сигурност в страната или защита на традиционните ценности в страната.
Това показва проучване на 10 държави в Централна и Източна Европа на базирания в Братислава институт GLOBSEC. Той работи в областта на киберсигурността, отбраната, демокрацията и енергийната сигурност и устойчивост.
Подкрепата за либерална демокрация не е категорична в целия регион - само в пет от 10 държави тя надминава 50%. Най-висока е в Австрия - 82%, а най-ниска - в България (35%).
Индекс на удовлетворение от системата на управление в страната, основан на 11 въпроса. Показател от 100 единици е максимална удовлетвореност, минус 100 единици е пълно разочарование.
Дял на смятащите, че който и да управлява, нищо няма да се промени.
Дял на вярващите, че олигарси и групи с финансови интереси силно влияят на решенията на правителството.
Като цяло биха се отказали от права и свободи (да пътуват или говорят свободно) в името на (от ляво, надясно) финансова изгода, повече сигурност в страната, защита на традиционните ценности в страната.
Лично вие смятате ли, че някоя от следните групи или държави застрашава ценностите и идентичността ви? (дял на отговорилите с "Да").
Легенда: Западните общества и техният начин на живот (светлосиньо), Европейският съюз (жълто), САЩ (тъмносиньо).Ето какви са основните изводи:
- само при австрийците, естонците и чехите доволните от управлението са повече от недоволните.
- 70% от жителите на региона смятат, че богатите и близките до елита имат преимущество в обществото.
- мнозинството респоденти не вярват, че ценностите им са застрашени от Запада (само 28% средно.) Това обаче не важи за българите - според 34% западните общества застрашават начина им на живот, според 31% това прави ЕС, а според 43% - САЩ.
- само 44% от хората в региона вярват на медиите.
"Недоволството от системата често върви ръка за ръка с усещане за безсилие и наблюдение на системно фаворизиране на богатите и свързаните с елита."
- хората, които вярват на конспиративните теории и дезинформация, са по-склонни да предпочитат лидер със силна ръка и да се откажат от свободите си в замяна на социални и финансови изгоди.
- словаците и българите са най-склонни да вярват на конспиративни теории и дезинформация.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай