Според бившия вицепремиер и социален министър Ивайло Калфин, ако се говори за сектори с проблеми, този с горивата е последното място, в което има смисъл да се прави държавна компания. В интервю за БНР той изрази предположение, че това му прилича на "някаква намеса на държавата, от която след това ще се покаже частен интерес".
Преди 10 дни Министерството на финансите предложи създаването на държавно предприятие "Държавна петролна компания", което да изгради верига бензиностанции в цялата страна и да изпълнява всички функции на държавния резерв за съхранение и обновяване на резервите на петролни енергийни продукти. Като аргумент за създаването на държавната петролна компания от Министерството на финансите посочват оптимизиране на управлението на задължителните резерви и предлагане на горива на "максимално ниски цени". Премиерът Борисов поясни, че целта е във времена на криза правителството да има инструмент за защита на населението и да не може никой да прави дъмпинг и да постави държавата на колене.
"Хората очакват държавата да се намеси и да свали цените, независимо как, които да приближи до доходите им. Предложете им да има държавен магазин за мляко, за хляб, за брашно, ще ви дадат същите отговори, но това не е логика. Ако имаше някаква икономическа логика, някой щеше да обясни колко ще струва тази компания, какъв е бизнес планът за тази компания, за колко би се продавало горивото. Това е една инвестиция, която ще се направи с парите на данъкоплатците. Абсолютната мъгла около параметрите на една такава компания подсказва, че надали някой мисли за икономическия интерес", коментира Ивайло Калфин.
Не виждам нито една причина държавата да направи държавна петролна компания с това претенциозно име по подобие на арабските страни, които добиват петрол, с която да прави складове и бензиностанции, изтъкна Калфин. По думите му това може да се случи, "включително и чрез предоставяне на складовете на държавния резерв, което и сега ще стане".
Според Калфин България е сред страните с най-много бензиностанции. "Проблемът с аптеките е много по-голям, отколкото с достъпа до горива. Очевидно е, че това е някакъв интерес към този бизнес, който ще видим накъде ще тръгне", заяви той.
Мярката с намаляването на ДДС за ресторантьорския и туристическия бранш няма да проработи, нито ще помогне на бранша, прогнозира още Калфин. "Очевидно е, че министърът на финансите не прави политика с бюджета,
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай