„Рейтинги се купуват. В нашата продажна държава най-лесно се купуват рейтинги. И това се отнася не само за старите перачки, известни с това, че могат да ви дадат каквато искате прогноза“,така лидерът на „Движение 21“ Татяна Дончева коментира вчерашните данни на „Алфа Рисъч“ и силно се усъмни в тяхната истинност.
Дончева не спести и своите критики към законотворчеството и разбира се към извънредния закон, който налагаше ограничения до 13 май и набързо бяха изготвени нови изменения в Закона за здравето, които да продължат икономическите и здравни мерки след тази дата. Вчера депутатите от правната комисия възприеха нова идея – т.нар извънредна епидемична обстановка да може да се обявява от Министерския съвет.
„Новите изменения са противоконституционни, защото в Конституцията пише „Народното събрание“, опонира днес Дончева.
След което разкритикува самия законодателен процес. По стара традиция, прегърната и от ГЕРБ – в преходните и заключителни разпоредби на един закон се правят важни изменения в множество други закони, като така се избягва широкото обсъждане. Законът за здравето сега не прави изключение.
„От 24 страници проект, две са посветени на здравето. Правят се изменения в закони без никаква връзка с извънредното положение“, констатира и Дончева пред bTV.
И изброи измененията, касаещи акцизните складове, които предизвикаха протест от петролния бранш, изменения в закона за водите, в Кодекса на труда и др.
И попита – когато ви се налагат ограничения, вас интересува ли ви как се казва законът, каква „панделка“ са сложили законодателите, или ви интересуват самите ограничения. За Дончева целта на цялата ситуация с коронавируса еуправление чрез страх. Постигнало се това – че и интелигентни хора вече мерели температура и кръвно по осем пъти на ден. Българското правителство пък било като „папагал“ – повтаряло световните практики за борба с коронавируса.
След като хората продължават да търпят същите ограничения, те се интересуват точно от това. В основата на нашето управление е да обичате това управление. Това е алфата и омегата. Но ние като странични наблюдатели, които не сме на хранилката на това управление, можем само да ръкопляскаме, без да ни принуждават да го хвалим, посочи тя.
Юристката изрази и „алтернативна теза“ за пандемията, като допусна, че„има по-висок замисъл – тече процес на преразпределяне на световното богатство, идва Трета световна война, води се война между велики сили“.
Тя се спря и на темата с акциите на ФК „Левски“, Васил Божков и обвиненията към него, като започна от вчерашния разговора в бТВ с Георги Кадиев. „Един зам.-министър, включително на финансите не внася законопроекти, внася ги Министерски съвет, а там ги внася министъра. Няма как някой друг нещо да е предлагал освен на министъра си.“, обясни тя противоречието в твърденията на Кадиев.
„Данъчните изменения се внасят късната есен, няма такъв законопроект, който да се внася лятото и да отлежава. Кадиев имаше година и половина поведение, което целеше да покаже, че той е фактически министър, даваше изявления в противоречие с политиката на министъра си. Има докладна, която се пази, в която Кадиев казва, че ако не бъде махната Мария Мургина той ще си подаде оставката като зам.-министър. Тогава Сергей Станишев сложи резолюция „Да“ и така Кадиев напусна поста си.“ каза още Дончева
На въпрос за обвиненията към Васил Божков за това, че не е плащал данъци, защо е тълкувал закона по друг начин Дончева заяви: „Всеки може да си тълкува, до момента в който те хванат данъчните. Като те хванат данъчните ти казват: „ало, ти защо не внасяш“. Ако Божков 5 години не е внасял някакви данъци е абсолютно невъзможно Влади Горанов да не е знаел“, бе категорична Дончева. По думите й ако Горанов не е знаел, означава, че има някаква друга схема.
За акциите на ФК „Левски“ тя сподели, че от времето, когато от Тодор Батков са иззети акциите и са дадени „на доверения човек на Бойко Борисов – Иво Тонев и човекът на Делян Пеевски – адвокат Александър Ангелов, е ясно кой е собственикът на отбора“.
Дончева заяви, че няма значение как е пристигнат акциите, а важните въпроси са кой ще дава пари на „Левски“ след като отбора е длъжник, включително на Спас Русев и на „Виваком“.
По думите й най-важният въпрос, с който трябва да се започне е в България футбол ще има ли?
„Или тези агитки ще се сложат ли където им е мястото или ние ще гледаме футбол по телевизора, а те ще се бият по улиците.“, каза още Дончева.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай