Българите и гърците са най-недоволни сред европейците от живота си в условията на ограниченията заради пандемията от новия коронавирус, съобщи агенция "Ройтерс", цитирана от БТА.
"Ройтерс" цитира резултатите от проучване сред гражданите на 27 страни от Европейския съюз за социално-икономическите последствията от COVID-19 върху европейците, проведено от Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд.
Шестнадесет на сто от анкетираните казват, че се чувстват самотни почти през цялото време през последните седмици, откакто в повечето страни бяха въведени карантинни и ограничителни мерки. Преди кризата едва 6 на сто от анкетираните са се чувствали постоянно самотни.
Двадесет на сто от европейците под 35 г. сега казват, че са самотни, което е с 4 на сто повече от проучванията преди кризата. Най-самотни се чувстват французите.
Хората на възраст до 35 г. съобщават и за по-ниски нива на цялостно усещане за удовлетворение от живота и щастие. Авторите на проучването смятат, че това се дължи на прекратяването на публичните прояви и събития и невъзможността на младите хора да се срещат с приятели и роднини извън домакинството.
Оптимисти за собственото си бъдеще са 46 на сто от европейците, което е спад с 18 процентни пункта в сравнение с резултатите от подобно проучване през 2016 г. Оптимизмът е под средното ниво в страните, поразени най-силно от COVID-19 - Франция, Италия, Белгия и Испания.
Една четвърт от участниците в анкетата казват, че са загубили работата си временно или постоянно заради пандемията, като младите хора са най-силно засегнати. Половината казват, че работното им време е намалено.
Близо 40 на сто описват финансовото си положение като по-лошо в сравнение с това преди пандемията. Близо половината от тях посочват, че семейството им няма да се справи в кризисната ситуация и повече от половината отговарят, че няма да могат да поддържат досегашния си стандарт на живот без приходи.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай