Действителната смъртност при заболяването от коронавируса е много малка, защото регистрираната между 2 и 4% е определена въз основа на изследвани и доказани случаи. При това заболяване има огромно число неизследвани случаи, които са протекли безсимптомно. Ако те се вземат предвид, се оказва, че смъртността е много по-малка.
Това коментира пред Българското национално радио инфекционистът доц. Атанас Мангъров, който е част от Медицинския съвет към правителството за справяне с кризата с коронавируса.
"Реалната смъртност у нас може да се прогнозира, че ще бъде между 100-200 души, което се случва всяка години при грипна епидемия", каза още той.
В предаването „Неделя 150“ той поясни, че е изключително важно хората, които са дали позитивен тест за Covid-19, да си останат вкъщи под карантина.
„Ако тестът покаже, че сте заразен, ще си стоите вкъщи. Хората около вас, ако са заразени, също ще са вкъщи. Така много по-целенасочено ще се определят хората, които се нуждаят от строга изолация. Масовото затваряне е хубаво, правим над максималното на това, което може да се направи, но ако действаме целенасочено, ще имаме много по-добри резултати“, каза още доц. Мангъров.
Той подчерта, че хора от всички възрасти могат да се разболеят.
„Известно е, че нашето население е много болно и хора в млада възраст имат куп съпътстващи заболявания, което увеличава риска при заразяване с коронавирус нещата да тръгнат накриво“.
Според инфекциониста, може да се очаква, че върхът на епидемията у нас ще бъде в края на април и началото на май
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай