Ускоряване на инфлацията, предизвикано от икономическия растеж, задвижван от вътрешното потребление в България. Това показват последните данни на НСИ.
Предварителната оценка за увеличението на брутния вътрешен продукт през четвъртото тримесечие на миналата година е 3,5% на годишна и 0,7% на тримесечна база.
Това е леко забавяне спрямо предходните три месеца, когато беше отчетен ръст на БВП с 3,7%.
Същевременно инфлацията през януари се е ускорила до 4,2%, което е най-високото ниво от януари 2013 г. насам. На месечна база потребителските цени нарастват с 0,9%. Най-силно е поскъпването в началото на 2020 г. при храните – 2,6%.
Ускоряването на инфлацията е в синхрон с промяната на двигателя на растеж на българската икономика от износ към вътрешно потребление, подкрепено от ръста на доходите. А хранителните продукти са елементът с най-голям дял в потребителската кошница на българите заради сравнително ниските възнаграждения в страната.
През четвъртото тримесечие на 2019 г. крайното потребление нараства с 5,0% на годишна база. Инвестициите намаляват с 1,2%. Износът на стоки и услуги пада с 1,5%, а вносът, с 2,7%.
Така задвижваната от вътрешното потребление икономика продължава да създава нови работни места. Заетостта се покачва с 2,3% на годишна база, до 70%. А безработицата намалява до 4,1%. Данните сочат, че икономиката на България на практика работи при пълна заетост, тъй като над половината от безработните са такива от година или повече.
През следващите тримесечия инфлацията вероятно ще продължи да се ускорява. Доскоро тя беше ограничена от това, че основен двигател за икономиката след кризата от 2009 г. беше износът. Но с увеличаването на вътрешното потребление, ще растат и потребителските цени.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай