Събота, 23 Ноември 2024

Цифровите плащания ще достигнат $4,7 милиарда през 2020 г.

Цифровите плащания ще достигнат $4,7 милиарда през 2020 г.
Публикация   28 Ян, 2020   /     akcent.bg   /     1129

   Дигиталните плащания ще достигнат 4,7 милиарда долара през 2020 година, сочи доклад на Learnbonds. Цифровите транзакции оказаха огромно влияние върху глобалната платежна индустрия, традиционно доминирана от хартиени парични средства, кредитни, дебитни и предплатени карти. Напливът на интелигентни устройства и нарастващият пазар на електронната търговия доведоха до бързото приемане на цифрови плащания, както в развитите, така и в развиващите се страни.

   Ръстът на дигиталните плащания, който проучването отчита е 15.3% на годишна база. Тази нарастваща тенденция се очаква да продължи и през следващите години, като целият пазар достигне $6,7 трилиона до 2023 г.

Графика на Learnbonds

       Китай е водещ пазар за цифрови плащания в световен мащаб

   Глобалният пазар на цифрови плащания нараства и ще нараства със средногодишен темп от почти 14% от 2017 до 2023 г., разкри статистическото проучване на Fintech индустрията. Дигиталната търговия представлява най-значимият сегмент на пазара, като прогнозите ще генерират до 67% от транзакциите през следващите три години.

   Мобилните ПОС терминали обаче са определени за най-значително увеличение в сегмента на цифровите плащания в бъдеще, като ще скочат от $745 млрд. през 2019 г. до $2,1 трилиона до 2023 г. Средната стойност на транзакцията на потребител в този сегмент също ще се увеличи от малко над $791 през 2020 до 1 289 долара през 2023 година.

   По географски параметри Китай ще да остане най-големият пазар на цифрови плащания в света с 49% от световния пазарен дял до 2023 г. Само преди две десетилетия Китай беше предимно парична икономика. Въпреки това, гигантът за електронна търговия Alibaba и игровата група Tencent са използвали широко разпространената собственост на смартфони в страната и са помогнали да се извърши огромна промяна между китайските потребители и цифровите плащания. Днес китайските компании получават дигитални плащания и ги използват като входна точка, за да предложат на потребителите гама от офлайн и онлайн продукти и услуги.

   Докладът на Statista показва, че заедно Китай и САЩ ще представляват близо 70% от стойността на транзакциите за глобално цифрово плащане до 2023 г. Въпреки че PayPal, Venmo и Square доминират на пазара на алтернативни плащания в САЩ, технологични гиганти като Google, Apple и Facebook, както и големи банки като JP Morgan, Chase и Wells Fargo, също пробиват на този пазар. Целта на тази огромна промяна е да се увеличи скоростта на паричните преводи за потребителите, да се намалят транзакционните разходи и да се преплитат платежните услуги в социалните мрежи.

   Далеч зад двете водещи страни Великобритания се класира като третия по големина пазар на цифрови плащания в света, със стойност на транзакциите от 176 млрд. долара през 2020 г. Япония и Германия следват съответно със $173,1 млрд. и $127,4 милиарда. Статистиката сочи, че рангът на водещите региони ще остане същият през следващите три години.

         Бумът на P2P мобилни плащания

   Глобалният пазар на "peer-to-peer" транзакциите също процъфтява, като потребителите изпращат милиарди долари чрез цифрови приложения (Транзакциите "peer-to-peer" са електронни парични преводи, направени от едно лице на друго чрез посредник). Данните на Statista потвърждават, че САЩ разполагат с най-големия p2p пазар в световен мащаб, като Venmo, Zelle и Square са доминиращи играчи.

   Индустриалната разплащателна индустрия в САЩ е конкурентоспособна - както финансовите институции, така и fintech стартиращите фирми предлагат иновативни услуги и създават сложни мрежи, които предоставят плащания в реално време. Статистиката сочи, че обединеният пазар ще нарасне с годишен темп на растеж от над 20% и ще достигне стойност от 381 млрд. долара до 2022 г.

   Като един от най-оживените fintech пазари в световен мащаб, Обединеното кралство в момента също е свидетел на "peer-to-peer" ръст. Прогнозира се, че цялата индустрия на такъв тип плащания на Обединеното кралство ще скочи до $70 млрд. през 2022 г., с годишен ръст от 23%.

   Индийският пазар обаче е най-бързо развиващият се в световен мащаб, като достига среден годишен темп на растеж от над 72% или от 10,5 млрд. долара през 2017 г. до 159,2 млрд. долара през 2022 г. Радикални усилия на правителството, особено усилията за демонетизация от ноември 2016 г. и стартирането на правителството притежаваната система за незабавни плащания в реално време Unified Payment Payment Interface (UPI) през същата година, са най-големите двигатели на този невероятен растеж. UPI транзакциите вече достигат повече от половината от стойността на картовите транзакции в страната.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha