Публикация 14 Ян, 2020 / akcent.bg / 456 Европейската комисия се отказа от въвеждането на единна минимална заплата. Няма да има една-единствена минимална заплата, приложима за всички, се казва в становище на Комисията, представено днес.
Всяко евентуално предложение ще отразява националните традиции, независимо дали става въпрос за използването на колективни споразумения или правни разпоредби. Някои държави вече разполагат с отлични системи. Комисията желае да гарантира, че всички системи отговарят на нуждите, имат достатъчно покритие, включват задълбочени консултации със социалните партньори и разполагат с подходящ механизъм за актуализиране. За целта днес Комисията започва първия етап на консултации със социалните партньори - предприятията и профсъюзите - по въпроса за справедливи минимални заплати за работниците в ЕС. Комисията иска да знае дали социалните партньори смятат, че са необходими действия от страна на ЕС, и ако това е така — дали желаят да ги договорят помежду си, се казва в становището.
Днес Комисията представи Съобщение относно изграждането на силна социална Европа за справедливи промени. В него се представя начинът, по който социалната политика ще спомогне за посрещането на днешните предизвикателства и използването на актуалните възможности, като се предлагат действия на равнище ЕС за идните месеци и се търси мнението на заинтересованите страни на всички равнища относно по-нататъшните действия в областта на заетостта и социалните права.
Комисията представя планираните инициативи, които ще допринесат непосредствено за прилагането на Европейския стълб на социалните права. Ключовите действия през 2020 г. включват:
- Справедливи минимални заплати за работниците в ЕС;
- Европейска стратегия за равенство между половете и задължителни мерки за прозрачност при заплащането;
- Актуализирана европейска програма за умения;
- Актуализирана „Гаранция за младежта“;
- Среща на високо равнище по въпросите на работата през платформи;
- Зелена книга относно застаряването;
- Стратегия за хората с увреждания - Демографски доклад;
- Европейска презастрахователна схема за обезщетения при безработица.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай