Председателят на Здравната комисия Десислава Атанасова към Народното събрание пред www.akcent.bg
- Г-жо Атанасова, какво става, разболя ли се здравеопазването през последната седмица? На какво се дължат скандалите, разразили се тези дни?
- Причините може да бъдат определени по следния начин. От една страна скандалът с бонусите в администрациите, който доведе до оставката на управителя на Националната здравно-осигурителна каса НЗОК. Винаги съм говорела като човек, който разглежда дейността на Касата, а не персонално. В Комисията по здравеопазване сме доволни от дейността на екипа на д-р Нешева. През 2010 не беше ясно дали ще има достатъчно средства за лечебните заведения. В следващата тази година и половина, през която тя беше управител, бе приета и въведена методика, с която се разпределят средствата. Това позволи лечебните заведения да могат да си планират и разчитат средствата. Освен това Комисията по здравеопазване прие отчета за дейността на НЗОК и отчета за изпълнение на бюджета и няма забележки.
Конкретно по скандала с бонусите- съгласно чл. 108 ал. 3 от Закона за здравното осигуряване ЗЗО 25 на сто от средствата, събрани от глоби и санкции, могат да се разпределят като допълнително материално стимулиране. Има методика, която може да се види и в момента на сайта на Касата. В случая реално са разпределени по-малко от допустимите проценти- 17,5 на сто или около 2 млн. лева
- Въпросът в случая се оказва по-скоро морален, отколкото да се търсят някакви законови нарушения, така ли е?
- Дори не стои въпросът морално ли е или не, всеки трябва да бъде оценяван по определен начин и да получава адекватно възнаграждение. В случая с д-р Нешева проблемът възникна с начина, по който тя се защити. Не може сам да оценяваш труда си...
- Да минем на другия скандал – за цените на лекарствата, който поде една електронна медия…
- Да, тук проблемът възникна заради това, че никой от Министерството на здравеопазването не излезе да обясни за какво става въпрос в продължение на три дни. Никой не се опита да обясни как се осъществяват процесите по ценоообразуването. А цялата отговорност е вменена от Закона за лекарствените продукти в хуманна медицина на здравния министър...
- Т.е., отговорността за лекарствената политика носи министърът, а той си траеше…
- Комисията по здравеопазване свика през седмицата заседание, на което бяха поставени въпроси относно цени и ценообразуване и към министъра. Той обаче не отговори изчерпателно на зададените от нас въпроси. Даден му е двуседмичен срок да направи и представи оперативен анализ пред комисията, мерки относно намаляване цените на лекарствата.
- Той вече направи предложение на се намали ДДС-то, но финансовия министър Дянков го отряза…
- Намаляване на ДДС в този момент не може да се прави, такива идеи не се обсъждат по никое време. Подобни предложения са по-реалистични, когато се правят преди приемане на държавния бюджет….
- Как реално се формират цените на лекарствата у нас, защо има някои дори притеснителни недоразумения в ценовата политика?
- Цените на лекарствата се формират съгласно Наредба на Министерски съвет МС, предложена от министерството на здравеопазването.
България като член на ЕС, е задължена да реферира цените на лекарствените продукти по 8 други държави членки, т.е., в Наредбата са определени тези държави. Но на въпрос на парламентарната комисия по здравеопазване как точно и по какви критерии са избрани тези държави, никой не е отговорил до момента… От тези 8 държави се взема най-ниската цени на производител, която плащат обществените фондове в останалите държави. След това се прибавя надценката на търговеца на едро, на търговеца на дребно- процентите са определени от Наредбата. Накрая се начислява и ДДС…
От 2010 с промени в Закона за здравното осигуряване е дадена възможност на НЗОК да договаря отстъпки в цените. Но в Наредба 10, която се отнася за договаряне на тези цени, е записан текст, с който дава възможност да се договарят само 100 процента реимбурсирани от Касата / продукти в списъка на лекарствата, които НЗОК заплаща напълно или частично/. Това е в противоречие с волята на Законодателя. Затова здравният министър трябва да предложи промени и тези противоречия да се изчистят.
- Затова ли има лекарства, които на свободния пазар са по-евтини дори в пъти от тези, изписани по линия на Касата?
- Притеснителен, дори тревожен е фактът, че цените на лекарствата на български производител са по-ниски в други държави, отколкото в България. Както и това, за което говорите- че има лекарства без рецепта на значително по-ниски цени от тези, ако са изписани по линия на Здравната каса.
- Какво предстои да се направи след всичко, което се случи и което се разбра?
- Ако отправната точка приемем, че са бонусите, то нашето предложение е в най-скоро да се преразгледа кадровата политика в управленските структури на здравеопазването. Все още не е ясни какви бонуси са раздадени от здравното министерство. Сами виждате, говори се, че тук и там са раздадени пари, а хората дори не знаят…
Като председател на Комисията по здравеопазване съм изпратила писмо до министъра да отговори в най-кратък срок какво точно се случва с тези бонуси, тъй като до момента липсва яснота по въпроса.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай