Събота, 23 Ноември 2024

Заплатите на лекарите и сестрите ще са в съотношение 1.6 към едно

Заплатите на лекарите и сестрите ще са в съотношение 1.6 към едно
Публикация   23 Дек, 2019   /     akcent.bg   /     1110

   Не по-малко от 50% от приходите на лечебните заведения ще бъдат насочени за работни заплати, като процентът ще е валиден и за частните болници. Това договориха Българският лекарски съюз и министърът на здравеопазването, който е поел този ангажимент към протестиращите медицински сестри, предаде БНР. Българският лекарски съюз и здравната каса днес подписаха Националния рамков договор за периода 2020 - 2022 г.

   Съотношението между заплатите на лекарите и медицинските сестри ще бъде 1.6 към 1. В зависимост от приходите на лечебните заведения това съотношение ще дава различни като суми заплати за съответния специалист. Спазването на тези правила ще се проверява от Изпълнителна агенция "Медицински надзор".
Министър Кирил Ананиев изрази очакване решението да удовлетвори протестиращите медицински сестри, с които днес има планирана среща. За да се впише тази промяна като текст в рамковия договор, той е внесъл промяна в проектозакона за здравното осигуряване. Очаква се той да бъде разгледан от Народното събрание в началото на 2020 г.

   Към момента около 90% от държавните болници са покрили началните заплати по Колективния трудов договор от 900 лв. за медицинска сестра, каза още здравният министър. И в момента немалка част от болниците заделят поне 50% от приходите си за заплати. Анализ на здравното министрество от тази пролет установи, че съотношението между разходите за персонал и общите приходи варира в много широки граници - от 41% до над 90% в отделните болници.

   При преговорите по рамковия договор са изчистени всички спорни моменти, свързани с лекарствата за хронично болните пациенти, както и с профилактичните прегледи, които ще могат да се извършват по време на всяко посещение при личния лекар. По-рано днес от столичната организация на общопрактикуващите лекари предупредиха, че проектът за Национален рамков договор за догодина създава проблеми с рецептите за лекарства, изписвани за повече от 30 дни. Според тях няма да може да се изписват медикаменти на тримесечни рецепти и ще се налага пациентите да купуват част от лекарствата си.

   При преговорите е удовлетворено и искането на лекарския съюз 10 от цените на клиничните пътеки, които бяха понижени, да останат на цените, както вече е договорило съсловието.

   Новият рамков договор предвижда поскъпване средно с 14% на 251 клинични пътеки, както и увеличение с 12 млн. лева на средствата в извънболничната помощ. Със 7% са намалени обемите за хоспитализация, като целта е да се намали ненужният прием на пациенти с цел усвояване на пътеки.

   Средно с 18 на сто се увеличават цените на медико-диагностичните дейности.

   Днес беше подписан Националният рамков договор за дентални дейности за 2020-2022 г. Заложените средства за дентална помощ за 2020 г. са 179.8 млн. лв., което е с 12.8 млн. лева повече от предходната година. С договора се дава възможност хората над 65 г. да получават безплатно подвижни зъбни протези.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha