Само два района в България от близо 50 региона в 18 държави от ЕС, биха могли да получат финансова подкрепа от ЕС за отказ от въглища, съобщи брюкселското издание "Политико", което е видяло проект на "Зелената сделка" предлагана от новата Еврокомисия. Проектът за новия Фонд за справедлив преход към декарбонизация е от 31 октомври.
Вече има опасения от някои по-бедни и по-зависими от въглища държави на блока, че парите ще постъпят и в по-богатите членки на ЕС. От 50-те визирани за подпомагане райони 10 са в Полша, 8 в Германия, 6 в Испания, 5 в Гърция, 4 в Италия, по два в България, Чехия , Румъния и Словакия и по един в Белгия, Хърватия, Кипър, Естония, Унгария, Холандия, Португалия, Словения и дори островът в Индийски океан Ла Реюнион в задграничните територии на Франция.
Предложението, което в момента се обсъжда в Еврокомисията, трябва да бъде публикувано на 11 декември заедно с политическо съобщение относно Европейската Зелена сделка, преди срещата на върха на лидерите на ЕС, в чийто дневен ред е бъдещата цел на блока - климатът.
Премиерът Бойко Борисов изрази тревога и за България на климатичната среща в Мадрид, която започна в началото на седмицата: "За страните с висок дял на въглища в енергийния им микс като България, Полша и други преходът към климатична неутралност ще изисква по-високи нива на инвестиции и активни мерки в социалната сфера. В България 46% от електроенергията се произвежда от въглищни централи, като през зимата този дял достига до 60%."
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай