Андрей Райчев е завършил философия и социология в Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Той е един от собствениците на „Галъп интернешънъл - България“. Има бизнес, свързан със строителство на хотели и голф-игрища. Андрей Райчев е автор на „Привилегировани гледни точки“. В съавторство с Кънчо Стойчев е написал „Какво се случи“, в което интерпретира т.нар. български преход и обявява неговия край.
- Господин Райчев, каква ще е съдбата на новите формации, за които толкова много се говори?
- Не мога да коментирам всичките нови формации, тъй като те още не са дали категорична заявка. Бих могъл да говоря за Меглена Кунева и сдружението „България за гражданите”, което тя оглавява. Нейната поява на следващите парламентарни избори може да се окаже решаваща за структурата на политическото пространство у нас. Повече от важно е колко голяма ще бъде партията, ако има такава, разбира се, каква ще бъде, какви потенциални съюзи ще може да сключва. Всъщност това е най-важната интрига в следващите избори.
- Вярно ли е, както твърдят някои анализатори, че структурата на Кунева ще заеме център-дясно и в този случай ще се бори с ГЕРБ?
- ГЕРБ е центристка партия по произход, но тя овладя дясното пространство. Характерно за Бойко Борисов е, че той настъпва, напредва, докъдето го пуснат. Затова накъде ще ходи той зависи не толкова от това какви са плановете му, а от това кой е слаб. Който слаб застане срещу него, той е напред. Когато той тръгна да прави ГЕРБ, СДС беше слаба партия и съответно той напредна вдясно. Мога да го докажа с едно изречение. След две години стрелба, битка по БСП и непрекъснато повтаряне „Станишев – Първанов” кой загина? БСП или Синята коалиция? Това е една особена техника на агресия от негова страна. Борисов конфискува СДС пред погледа на врага й.
- Тази техника по-скоро от спорта ли я владее Борисов, или е чисто политическа?
- Интуитивно е. Едва ли има някаква теория по този въпрос. Като силно интуитивен човек прилага тази техника. Аз ще кажа обаче, че празно пространство вдясно няма. В центъра в резултат от действията на Борисов има, защото той се измести от центристки към десен. Сега е много важно дали формацията на госпожа Кунева ще бъде поредната седесарска формация, поредният опит да се възроди истинския СДС за десети, двайсети и петдесети път поред, което не би донесло успехи, или ще се направи съзнателен центристки опит. Тоест ще се направи формация, която да е в диалог с всички и да влиза във всички възможни коалиции, да прилича малко на либералите в Германия.
- Формацията на Кунева в момента как стои – по-скоро към сините или по-скоро към червените?
- Съдържа и двете в себе си. Този въпрос вече не е теоретичен, тъй като за нея гласуваха около 450 000 души.
- Това е за нея, не за формацията, нали?
- Да. Това е нейният електорат. Истината е, че той се дели на три части. Една трета десни, една трета центристи и една трета леви. Това беше нейният електорат на президентските избори . Ще рече, че потенциалът сега е чисто центристки. Разбира се, това не означава че не могат да завият надясно.
- А какви взаимоотношения с ГЕРБ предвиждате евентуално след парламентарните избори, ако формацията на Кунева участва в тях?
- Преди парламентарните избори ще бъдат строги конкуренти. Ще зависи от резултатите на самите избори и от конкретната конфигурация. По принцип те не са във вражески отношения. В този смисъл, ако е центристка формация, тя може да преговаря с всеки. Това е и целта на центристите, те отварят всички врати. По принцип за тях няма затворени врати за разлика от десните и левите формации.
- А готова ли е вече Кунева да оглави политическа формация?
- Ами то няма време. Тя има нужда от година да развие тази партия при най-добри обстоятелства. Времето започна да тече. Изборите ще бъдат през юни 2013 година. До тях има 15-16 месеца. Няма за кога да се отлага.
- Какво трябва да се случи, за да се приобщят повече хора към тази формация?
- Нейният гласоподавател не е кой знае колко масов. За да си привърженик на госпожа Кунева, се иска определен културен статус, определена нравствена нагласа, дори определени знания. Така че едва ли може да се разчита широките народни маси да се присъединят към нея. Там е цялата работа, че тридесет на сто от крилото са по-малко от десет на сто в центъра. Центристка партия е най-трудна за правене. Този тип партии са непрекъснато подложени на атаки от двете страни и никога не можеш да разчиташ, че може да се опреш на някаква сигурна стена. Това е центърът. Със сигурност Кунева има капацитет да направи такава политическа формация. Друг е въпросът дали има желание и дали така вижда нещата.
- Защо президентът Росен Плевнелиев, който току-що встъпи в длъжност, има толкова висок рейтинг, след като още нищо не е направил?
- Това е традиция, няма нищо изненадващо. Така беше и при Желю Желев, и при Петър Стоянов, и при Георги Първанов. Когато някой стане президент, българите му дават шанс. Точно това се случва на Плевнелиев в момента.
- Как ще се развие дейността му през мандата, по-скоро спокойно или по-скоро бурно?
- Първо това не зависи от него. Зависи дали в страната ще има криза. Главният въпрос за него е Борисов. Това му е главният проблем – да не попадне в сянката му. Не знам дали ще се справи, много трудно е да се каже.
- Би ли могъл Плевнелиев да потушава някакви конфликти вътре в партията или в кабинета?
- В никаква степен не си представям това. Не си представям ГЕРБ отвътре. Към този момент това изглежда като историята между Петър Стоянов и Иван Костов. Петър Стоянов също беше посочен човек и историята с него беше бавна еманципация, която достигна до истински конфликт, както помните и до непоносими лични отношения. Те започнаха да си говорят през други.
- Защо твърдите че ако се състои сблъсъкът Станишев-Първанов, ще бъде пагубно за БСП?
- Представете си отбора Манчестър Юнайтед. В атака те имат Рууни и Бербатов. Докато те си съперничат само, това е много добре. Защото пускат ту Рууни, ту Бербатов. И двамата се натягат максимално да дадат всичко от себе си. Ако те се скарат страшно и започнат да вербуват привърженици и отборът се разцепи, от Манчестър Юнайтед няма да остане нищо. Това ви казвам за БСП, Станишев и Първанов. Партията има лукса да притежава двама силни играчи в нападение, които са съперници. Ако БСП има сила да ги овладее и да ги подчини на своите цели, това би била голяма изгода. Ако конгресът не ги овладее, а те овладеят него – на БСП ще й се случи точно това, което стана със Синята коалиция.
- Кой според вас има по-големи шансове?
- Много ми е трудно да кажа. Според мен Станишев, който скоро бе избран за шеф на ПЕС, не ми се вижда вероятно да не бъде избран на конгреса. Струва ми се абсолютно невероятно, но откъде да знам. Доколкото знам позицията на Станишев, той ще си остане шеф и на ПЕС, и на БСП. Той няма намерение да се предава. Ако има битка с остри нападки и интриги, ще бъде наистина пагубна.
- А какво трябва да се случи, за да не се състои тази битка?
- Конгресът да ги накара да работят за него, а не те да го работят. Първанов е млад човек, с огромен опит и е голям плюс за БСП.
- Как тогава виждате мястото му в БСП?
- Ами както бяха Лилов и Луканов. И двамата силни играчи със свое влияние. Има такива възможности.
- Кои партии ще влязат в следващия парламент?
- Не се съмняваме за ГЕРБ, БСП и ДПС. Много се съмняваме за "Атака" и РЗС. За Кунева изобщо не се съмнявам, че ще влезе.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай