Наред с традиционното лечение досега на заболявания и на централна, периферна и вегетативна нервна система, в "Медика Наречен" вече предлагат нов съвременен и модерен начин за успокоение на нервната система.
Уредът предлага широка гама програми, най-дългата от която е 45 минути, разказва пред "Акцент.БГ главният рехабилитатор Симеон Костов. Интересът към него нараства с положителните отзиви, които пациентите дават след като са преминали пяколко процедури.
Поради хроничен стрес и напрегнат начин на живот, дисбаланси в съотношенията между мозъчните невротрансмитери , генетични наследствени фактори, мозъчни травми и увреждания или хронично непълноценно хранене, мозъкът може да е неспособен да адаптира нивото си на възбуда, така че да съответства на нужното за ефективно изпълнение на обичайни дейности от ежедневието.
Например при хората с напрегнат начин на живот, хроничен стрес или тревожни разстройства доминантните мозъчни ритми са с висока честота, процесите на възбуда доминират постоянно и за тези хора е трудно да се отпуснат или да заспят. Обратно, при повечето от децата с дефицит на внимание и слаб контрол върху импулсите доминантните мозъчни ритми в челните дялове са с ниска честота, процесите на задържане доминират над процесите на възбуда, мозъкът „спи“ дори и в будно състояние и за тези деца е трудно да упражняват съзнателен контрол върху импулсивността и концентрацията си. АВУ апаратите DAVID помагат на мозъка да излезе от тези и други проблемни състояния като постепенно с промяна на ритъма на външната аудио-визуална или слаба електро-стимулация насърчават мозъка да реагира и да промени честотата на доминантните си ритми.
КАКВО Е АВУ или АУДИО-ВИЗУАЛНО УВЛИЧАНЕ НА МОЗЪЧНИТЕ ВЪЛНИ (АВУ) ?
► Аудио – Визуалното Увличане на мозъчните вълни ( АВУ ) е научно валидиран апаратен метод за промяна, балансиране и безопасно нормализиране на процесите на възбуждане и задържане в мозъка. Посредством очила с вградени светодиоди и слушалки към мозъка се подават специфични ритми от светлинни и звукови пулсации. С промяната на ритъма и други параметри на тази естествена сензорна стимулация се насърчава постепенна промяна на мозъчната възбуда към ситуационно-подходящи състояния като дълбока релаксация, сън, спокойна концентрация или енергетизиране и тонизиране на нервната система. Чрез процеса на увличане ( тенденцията на физиологичните процеси да реагират на ритмични стимули от средата и да се синхронизират адаптивно с честотата на техния ритъм ) АВУ насърчава подходящото ниво на мозъчна възбуда, увеличава кръвоснабдяването на кората на мозъка, повишава метаболизма на глюкозата в мозъка, стимулира отделянето на благоприятни невротрансмитери и комуникацията между невроните. Комбинираният резултат от всички тези въздействия на АВУ води до подобрено мозъчно, умствено и ментално функциониране - без негативните странични химически ефекти, свързани с приема на психо-активни вещества или лекарства.
► Мозъкът, подобно на сърцето, е ритмичен орган и изпълнява функциите си с ритмични електро-химични процеси с различна честота. Състоянията с по-висока енергоконсумация и възбуда, като стрес, нервно напрежение и тревожност, са свързани с доминиране на мозъчни ритми с по-висока честота и по-ускорен сърдечен ритъм, докато състоянията с по-ниска енергоконсумация и възбуда, като релаксация и сън, са свързани с доминиране на мозъчни ритми с по-ниска честота и забавен сърдечен ритъм. Състоянието на спокойна и продуктивна концентрация на вниманието е междинно състояние и изисква честоти на мозъчните ритми и сърдечния ритъм, които не са нито много ниски, нито много високи. С АВУ апаратите DAVID се улеснява промяната на честотата на доминантния мозъчен ритъм и така по-лесно се излиза от и влиза в различни състояния в зависимост от желаните нива на енергоконсумация и мозъчна възбуда.
► Важна цел на АВУ е да се създаде дисоциативно състояние (дистанциране от мислите и усещанията за тялото) , което е подобно на дълбоката релаксация , в която изпадаме при прехода от будност към заспиване или на психо-физическата релаксация при опитни медитатори. Възстановяващите ползи на това състояние за тялото, мозъка и психиката са това , което прави АВУ толкова полезно при значителен брой най-различни разстройства на здравето. Това дълбоко състояние на АВУ-индуцирана регенерация е доказано като полезно при много от менталните , емоционални и физически предизвикателства, които почти всички от нас изпитват в един или друг момент от живота ни :
► Тревожно-депресивни разстройства (кликнете тук за прочит на отзиви от клиенти за това приложение )
► Безсъние и нарушения на съня, обусловени от стрес, непрестанни мисли, тревожност, хронична болка
► За редуциране на стреса, регенерация, релаксация и възстановяване
► Мигрена и тенсионно главоболие
► Мозъчни травми, увреждания и инциденти
► Деца със специални нужди и/или аутизъм
► Дефицит на внимание, проблеми с концентрацията и самоконтрола
► Хронична болка или фибромиалгия
► Преодоляване на зависимости
► В практиката на доктори и психолози
► Начални форми на деменция или забавяне на умствените функции при възрастни хора
► Вижте всички останали отзиви с терапевтично, тренировъчно или регенеративно приложение на АВУ
КАК РАБОТЯТ АПАРАТИТЕ DAVID ? РАЗБИРАЕМИ ПРИМЕРИ ОТ ЖИВОТА И ПРИРОДАТА
Както при почти всички други методики за повлияване дейността на нервната система обяснението на ефектите от АВУ не е лесно поради сложността на функционирането на мозъка и адаптивността на реакциите му към външна стимулация. Въпреки това основните принципи на АВУ са лесно разбираеми за почти всички възрастни хора, защото увличането или синхронизацията между свързани ритмични процеси са универсални природни и невро-физиологични явления. В редовете по-долу ще се опитаме да дадем достъпни примери за това:
► Eднooбpaзният ритмичен шум и изглед нa пaдaщите капки дъжд, шyмoлeнeтo нa лиcтaтa или нa pyчeя, лeĸoтo и pитмичнo пoглaждaнe дeйcтвyвa нa вceĸи чoвeĸ ycпoĸoявaщo и cъздaвa y нeгo cĸлoннocт ĸъм cън. Бебетата се приспиват с ритмично люлеене на люлка или на ръце, музиката с бърз ритъм ни възбужда и енергетизира, а музиката с бавен ритъм ни успокоява.
► Съзерцаването на ритмично-падащите снежинки, ритмично-играещите пламъци на огъня и ритмично-трепкащите отражения на слънцето в морските вълни ни успокоява, дистанцира ни от тревогите на деня и ни отморява.
► Жени , живеещи заедно или наблизо от дълго време имат тенденцията да синхронизират месечните си цикли с течение на времето. Стари часовници с махала , поставени в една и съща стая имат тенденцията да синхронизират люшкането на махалата си в синхрон с най-голямото или доминиращо махало. Тълпи от хора на концерт ще пляскат с ръцете си в унисон с ритъма на музиката. Хора , стоящи близо един до друг , ще започнат да синхронизират ритъма на дишането си. Това са все примери на увличане – мощен и универсален природен феномен.
► Поддържането на постоянен ритъм и скорост на изпълнение на физически дейности за по-продължително време - например ходене, цепене на дърва, плуване, бягане и т.н. - стимулира нервната система да адаптира себе си и целия организъм към ритъма на дейността. Това ни помага да влезнем във високо-ефективно състояние на балансирана мозъчна възбуда, при което се повишава умствената и физическата работоспособност.
► Bcичĸи тeзи фaĸтopи ca pитмични дpaзнитeли за нервната система, нo тъй ĸaтo нe винaги мoжeм дa ги нacoчим cпopeд нaшитe жeлaния, yчeнитe изпoлзyвaт ĸaтo инструмент за въздействие върху нервната система ритмични звукови, светлинни или слаби електрически импулси с различна честота. Bъзмoжнocттa дa ce пpиcпивaт xopa пocpeдcтвoм импyлcи нa слаб тoĸ e билa oтĸpитa oщe пpeз 1875 гoдинa. Πo-ĸъcнo билo нayчнo oбяcнeнo, чe ĸoгaтo пpeз глaвния мoзъĸ ce пpoпycĸa cлaб ниcĸoчecтoтeн импyлceн тoĸ, тoй дeйcтвyвa ĸaтo pитмичeн дpaзнитeл, пpeдизвиĸвa пpoцec нa зaдъpжaнe в мoзъчнaтa ĸopa и пocтeпeннo пaциeнтът зacпивa.
► Възможността чрез ритмични светлинни пулсации да се променя баланса между процесите на възбуда и задържане в мозъка е научно доказана с електроенцефалограф(ЕЕГ) още през 1934г. Чрез пoдxoдящ пoдбop нa чecтoтaтa (ритъма), формата и пpoдължитeлнocттa на импулсите (звукови, светлинни или електрически) се ycилвaт пpoцecитe нa зaдъpжaнe или обратно - процесите на възбуда в мoзъĸa и така могат да се насърчават различни cъcтoяния на дълбока релаксация, сън, енергетизиране или спокойна концентрация.
► Груб и не много точен пример е, че АВУ донякъде действа на мозъка подобно на действието на пейсмейкъра (кардио-стимулатора) върху сърцето - подпомага поддържането на подходящия ритъм. За разлика от кардио-стимулаторите обаче АВУ е неинвазивен метод (стимулаторът е извън тялото), потребителят има пълен контрол върху устройството (може да го спре по всяко време ) както и това, че АВУ е много нежен и деликатен метод - чрез подходящо организирана аудио-визуална и/или микроелектрическа ритъмна стимулация се създава специфична сензорна среда, с която мозъкът по-скоро бива "съблазнен " и "поканен" да промени доминантния си ритъм, отколкото да му се "заповядва" да направи това чрез грубо вмешателство (както е с психо-фармакологичните лекарства или психо-активните вещества). Повече за мозъчните ритми - електромагнитните вълни на мозъка и тяхната връзка с различните по интензивност състояния като дълбок сън, сънуване, релаксация, концентрация или стрес и тревожност - можете да прочетете от линковете по-долу в секцията с обяснение на психо-физиологичните механизми на АВУ.
► В съвременните апарати за АВУ от класа на David са внедрени познанията от изследванията на ефектите на сензорната и микроелектрическата стимулация върху мозъка, проведени от 1934 г. до настоящия момент. Това позволява проектирането и вграждането в апарата на много специфични програми за АВУ, сензорна и слаба електро-стимулация на мозъка и постигането на прецизни резултати. Например мозъчната възбуда в лявата хемисфера на мозъка може да се насърчи и в същото време възбудата в дясната хемисфера да бъде подтисната. Тази възможност за диференцирана стимулация на двете хемисфери е особено полезна при депресии, тревожни разстройства и синдрома на дефицит на внимание с или без хиперактивност при децата.
КАКВИ УСЕЩАНИЯ СЕ ИЗПИТВАТ ПРИ УПОТРЕБА НА АВУ АПАРАТ DAVID ?
Апарат за мозъчна стимулация и АВУ David Delight PRO► Най-добре е АВУ апарат да се използва влегнало положение, със затворени очи. Наблюдението на светлините от очилата не е опасно, но ефектът на релаксация е значително по- голям, ако потребителят е със затворени очи. Изключение може да се прави при деца с дефицит на внимание и хиперактивност, мозъчни увреждания, обучителни трудности, нарушения в развитието им или при възрастни, които искат да подобрят устойчивостта на концентрацията си за четене и други дейности. При тези случаи и при възрастни, които преминават през терапия за фобии и тревожни разстройства може да се използват очилата с отвори Tru-Vu Open , които позволяват да се гледа през очилата и да се прави светлинна стимулация за насърчаване на релаксация и спокойствие или концентрация на вниманието в зависимост от конретната цел.
► Първоначално от слушалките се чуват еднообразни и монотонни звукови пулсации и пред затворените очи се виждат меки светлинни пулсации, които постоянно се движат ритмично в синхрон със звуковия ритъм. За част от потребителите тази монотонност е леко дразнеща, но повечето бързо се адаптират към нея и след няколко минути им става приятна, особено след като изпитат позитивните ефекти изброени по-долу. Тук трябва да отбележим, че монотонността е важна част за постигане на благоприятните ефекти от АВУ и всички характеристики и параметри на аудио-визуалната стимулация са тествани с ЕЕГ, за да се гарантира постигането на надеждни, специфични и реални неврологични ефекти върху мозъчната активност. Накратко - в този тип стимулация няма нищо случайно. Ако АВУ апаратът има и функция за кранио-електростимулация на мозъка, под електродите-клипсове, които се закрепват върху месестите части на ушите, започват да се усещат меки приятни пулсации, подобни на много лек масаж на ушите.
► Типично след 6 до 8 минути от началото на програма за релаксация или сън повечето хора съобщават за настъпване на някои или всички от тези състояния:
1) Утихване или прекратяване на непрестанния вътрешен диалог, дистанциране от тревожни мисли и чувства.Вниманието е в настоящето.
2) Промяна в усещанията за тялото или откъсване от телесните усещания . Хората съобщават за промяна в обичайния начин , по който усещат тялото си или за временно освобождаване от телесните усещания.
3) Редуциране на мускулното напрежение – чувство на заземеност , отпускане и натежаване на тялото. Дъвкателните мускули се отпускат – долната челюст е релаксирана или устата може да се отвори. Езикът се отпуска и изпълва устната кухина. Може да се наблюдават спонтанни неволеви мускулни контракции, подобни на тези , които се появяват при заспиване.
3) Вазодилатация – разширяване на кръвоносните съдове – дланите и стъпалата приятно се затоплят.
4) Дишането става гладко , забавено , дълбоко и диафрагмено. Сърдечният ритъм се забавя.
5) Чувства на дълбока релаксация, удовлетвореност, спокойствие и умиротворение
6 ) Визуални образи , различни цветове и светлинни модели(форми). Някои потребители съобщават , че наблюдават цветове и движещи се цветни форми по време на АВУ – това са илюзорни светлинни конфигурации , които не се създават от апарата. Поради особености на физиологията на зрението и реакцията на мозъка към светлинната стимулация се създават оптични илюзии при някои от потребителите. Една типична оптична илюзия е въртяща се спирала, която се появява по време на засилено генериране на алфа вълни от мозъка. По време на първите 3-4 минути от стимулацията хората виждат предимно червени цветове. След петата минута има смяна и някои хора започват да виждат светлинни модели в синъо или зелено. В края на сесията може да има отзиви за виждане на розови или виолетови светлинни модели. Също така има потребители на АВУ , които не съобщават за никакви оптични илюзии или цветове.
7) Сън. Ако е избрана програма за релаксация или сън, немалко от потребителите могат да заспят или да преминат в граничното състояние между сън и бодърстване. Ако е избрана програма за възбуждане и енергетизиране на нервната система, повечето потребители остават будни по време на стимулацията.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай